Bebeklere Anne Sütünün Faydaları

/ 24 Mayıs 2020 / / yorumsuz
Bebeklere Anne Sütünün Faydaları

Hamile olan tüm bayanların hamile olduklarını öğrendiklerinde hemen bebeğini koruma içgüdüsüyle ona zarar verecek her türlü zararlı besinlerden ve içeceklerden artık yememesi gerektiğini bilir. Bu açıdan da bebeğiniz doğduktan sonra da emzireceğiniz için bu tür yaklaşımları devam ettirmek zorundasınız. Bebekleri tüm hastalıklardan koruyan zeka gelişimine de katkı sağlayan aynı zamanda annelerin emzirme dönemlerinde aynı şekilde sağlıklı yiyecekler tüketmek zorundalar. Anne sütü elbet de her şeye derde deva fakat annenin sağlıklı beslenmesi burada önemli.

Nasıl ki anne sütü bebeğiniz için çok önemli emzirmek de sizin sağlığınız için önemli. Peki hem bebeğiniz hem de sizin için bu kadar önemli olan ve doğumdan itibaren 2 yaşına kadar temel besin olan anne sütünün yararları nelerdir? Bu konulara değinerek cevaplarınıza net olarak yanıtlayalım.

Anne Sütünün Bebeğe Faydaları

Anne sütündeki harika formülüne göz attığınızda anne sütünün ne kadar değerli olduğu far edeceksiniz. Anne sütü bebeğinizi yalnızca çocukluk döneminde korumakla kalmaz yetişkinliğe de de daha aktif ve sağlıklı olması için zengin bir besin kaynağıdır. Anne sütünün faydalarına geçelim öyleyse:

  • Her annenin sütü kendi bebeğine ayrı ayrı faydaları vardır. 1 aylık bebeğe olan anne ile 6 aylık bir bebeği olan annenin sütleri arasında besin açısından farklılıklar bulunur. Yani vücudunuz bebeğinize en uygun sütü üretmektedir.
  •  Anne sütü sindirimi çok çabuk hazmedilen bir besindir ve sütünüz, bebeğinizin alması gereken vitamin ve mineraller konusunda oldukça zengindir. Kolay sindirimi nedeni ile de mineraller ve vitaminler kolaylıkla emilebilir. Bebeğiniz fazla mineral ve vitamin almadığı için böbrek gibi organlarına fazla hasar almazlar.
  • Anne sütünün barındırdığı bebeğinizi mikroplardan koruyan ve bağışıklık sistemini daha dirençli olan maddeler bulunur. Bu sebeple de anne sütü alan bebeklerde bağırsak enfeksiyonlarına ya da üst solunum yolu enfeksiyonlarına daha az rastlanır.
  • Anne sütü alan bebeklerde karın ağrısı ve kabızlık gibi problemler çok az görülmekte. Ayrıca mikroorganizmaların oluşmasını önleyerek de bebeğinizin ishal olmasına engel olur.
  • İçeriğinde bulunan maddeler sebebi ile de antibiyotik kullanımı gerektiren hastalıkları minimuma indirger.
  • Emzirme esnasında da sıcaklığı her zaman bebeğiniz için ideal ısıdadır bu sebeple de pratik bir besindir.
  • Çocukluk ya da yetişkinlikte olan hastalıklardan astım, obezite, diyabet gibi bazı kronik rahatsızlıkların oluşmasına engel olur.
  • Bebeğinizin organlarının sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olur. Ayrıca da kemik, çene ve diş gelişimde de destek sağlar.
  • Bebeğinizin ruhsal, bedensel ve zekâ gelişimine destek olur. Dikkat azlığı sendromu, ilgisizlik gibi olgularda, anne sütü önemli rol oynar.
  • Alerjiye karşı koruyucudur ve bebeğinizi pişikten korumaya yardımcı olur.

İlk Süt Kolostrum Nedir Faktörleri Nelerdir?

Bebeğiniz için oldukça önemli yeri olan ve ağız sütü olarak da bilinen bu süte kolostrum adı da verilir. Doğumdan sonraki 6 saatte memenizden gelen, rengi koyu sarı olabileceği gibi kahverengi de olabilen kremamsı sıvıya kolostrum adı verilir. İçerisinde bebek doğduğunda vücudunda bulunmayan antikor olan kolostrum bebekler için sağlığı için çok önemlidir. Antikor, vücuda giren mikropların zarar vermeyecek dereceye gelmesine yardımcı olur. Ayrıca da kolostrum bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirecek hale getiren bir besindir. Kolostrumun faydaları arasında; bağırsakları, akciğeri ve boğazı korumak da destek sağlamaktadır.

Tavsiye

Uzaktan Sevgi aşk Yürür mü