Bebeklerde İletişim Dokunarak mı Olmalı

/ 21 Eylül 2020 / / yorumsuz
Bebeklerde İletişim Dokunarak mı Olmalı

Bebekler ilk 3 miyop doğarlar yani gözleri gölge şeklinde cisimleri görür ve çok yakın mesafeleri seçebilirler ancak. Bu da anne ile bebek arasında emzirme mesafesi kadar olan kısımdır. Bebekler aynı zamanda ilk 3 ay kendilerini anne karnı hissederler. Bu açıdan sesler ve gördükleri tuhaf gelir korkabilirler. 3 aya kadar bebeğinizi yalnız bırakmamalısınız. Çünkü kendilerini güvende hissetmeleri için bebeğinize dokunmanız onları güvende hissettirecektir. Bu açıdan onları yalnız bırakmamanız ve sürekli onlarla dokunmanın onlara verdiği gücü hissettirerek yaklaşmalısınız. Bu süreci atlatmalarına siz anneler yardımcı olabilirsiniz ancak.

Bebeklerde duyu organları gelişimi dokunma duyusu, anne karnında başlar. Doğumdan sonra da devam eden dokunma duyuları ile sürekli bebekler sürekli kucak istemeleri bu yüzdendir. Ay ay gelişen bir duyudur dokunma duyuları. Bebeklerimiz, altlarını kirlettiklerinde nasıl huzursuz ve mutsuz oluyorlarsa, anneleri onları kucağına alıp okşadığında da rahatlamaları annelerinin dokunması ile gerçekleşir.

 Yapılan araştırmaların sonuçları bebeklerimiz ve çocuklarımız ne kadar farklı dokulara dokunduklarında kendi ellerini keşfetmiş oluyorlar.  Başka bir deyişle sivri bir cisme dokunduğumuzda, onun sivri olduğu bilgisi parmaklarımızdaki acıyor ise bebeklerde bunun farkına varıyorlar.

Dokunsal dokusu ne kadar gelişirse, parmak kontrolü parmak hareketleri o kadar iyi anlamda etkilenir. Bu açıdan da özellikle kalem tutuşu gibi önemli becerileri olumlu yönde destek sağlar. Kısacası dokunsal ayırt edici sistem, ince motor becerilerimizin temel taşlarındandır.  Oyuncak ve tehlikesiz olan oyuncak ile oynamalarında dokunmalarında yardımcı olun.

Tavsiye

Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?