Bebeğiniz İçin Harika Faydalı Tarifler

/ 6 Ekim 2020 / / yorumsuz
Bebeğiniz İçin Harika Faydalı Tarifler

alışmış olduğu anne sütünden veya devam sütünden farklı tatları alması onun için de zor o yüzden her gün azar azar azar tattırarak verebilirsiniz. Bu makalemizde bebeğiniz için sağlıklı yemekler yapmanın yollarını paylaşacağız.

 

 

6 aya kadar:

6 aylık bebekler devam sütü veya sadece anne sütü. Bebeğinizi biberonla besliyor olsanız bile 4 ila 6 ay arasında yavaş yavaş ve az oranlarda bebek maması eklemelisiniz.

 

6 ila 12 ay arası:

Meyveler, sebzeler, tahıllar, baklagiller, yumurta, et, tavuk, balık ve zeytinyağı.

12 ila 24 ay arası:

Yumuşak peynirler, yoğurt ve süt.

 

3 yaş ve üstü:

Çerezler, elma, çiğ havuç ve boğulma tehlikesi yaratabilecek herhangi bir yiyecek.

Taze meyve ve sebzeler alın. Bu yiyecekleri en fazla 3 gün içerisinde bebeğinize kullanmaya çalışın ki besin değerleri gitmesin.

Yağsız etleri yedirmeye çalışın. Bebeğiniz için sağlıklı yemekler hazırlamanın iyi bir yolu ekstra yağ alımını engellemek için yağsız etler alıştırmaktır.

Bebeğiniz İçin Sağlıklı Yemekler Yapmanın 10 Yolu

Bebeğiniz İçin Yemekler

Pirinç, tavuk ve sebzeler: İstediğiniz sebzeleri seçin ve küçük tavuk parçaları ile birlikte pişene kadar haşlayın. Sebzeleri ve tavuğu süzüp kenara alın. Süzdüğünüz suyun içerisinde pirinci pişirin. Her şey hazırlandığında yiyecekleri bir robotta püre haline getirebilir, bir çatalla ezebilir.

Krema kabak: Büyük bir patatesi, büyük bir kabağı ve bir soğanı pişene kadar haşlayın. İstediğiniz kıvama ulaşana kadar bir patates ezicisi veya çatal ile ezin.

Yeşil mercimek ve sebze: Yeşil mercimekleri soyulmuş ve doğranmış bir havuç, doğranmış yarım soğan ve soyulup çekirdekleri çıkartılmış iki domatesle beraber haşlayın. Yemek hazır olduğunda ezerek veya olduğu gibi çocuğunuza verebilirsiniz.

Sebzeli omlet: Eğer çocuğunuzun beslenmesine yumurtayı eklediyseniz, kesilip haşlanmış sebzelerle omlet yapabilirsiniz. Bu kolay ve lezzetli olacaktır!

 

Bebeğiniz İçin Tatlılar

Püre haline getirilmiş elma, armut ve muz: Soyulmuş, çekirdekleri çıkartılmış ve küp küp kesilmiş bir elma ve bir armudu pişirin. Şayet pürenin daha hafif olmasını istiyorsanız bebeğinizin normalde içtiği sütten de ekleyin. Şeker kullanmayın.

Muz ve portakal: Muzu bir çatal yardımı ile ezin ve yarım portakalın suyu ile karıştırın.

Meyveli yoğurt: Çocuğunuza yoğurtla birlikte ezilmiş meyve veya küçük meyve parçaları verin.