Bebeği Koruyan Amniyon Sıvısı Ne İşe Yarar

/ 30 Ocak 2021 / / yorumsuz
 Bebeği Koruyan Amniyon Sıvısı Ne İşe Yarar

Bebeği koruyan amniyon Sıvısı ne işe yarar Bebeğin anne karnındayken korunmasını gerçekleştiren amniyon sıvısı son derece önceliklidir. Çocuk Sihhati ve Hastalıkları Eksperi Doktorlarımız da anne karnında bebeği koruyan amniyotik sıvı ile ilgili her şeyi anlatmışlardır.

 Bebeği Koruyan Amniyon Sıvısı Ne İşe Yarar

Anne karnındaki fetüs, bir zar tabakası yönünden kaplanan kese içerisinde var olurlar. Bu keseye amniyon kesesi, çevreleyen zara amniyon zarı, içerisindeki sıvıya ise amniyon sıvısı adı verilir. Amniyon gebelikte son derece öncelikli görevleri bulunan hareketli bir sıvıdır resmen hidrolik bir basınç dengeleyicidir. Amniyon kesesi, ilerleyen fetüsü dış tesirlere karşı korur ve içerdiği sıvı fetüsün güvenli bir şekilde anne rahminde rahat hareket etmesine yardım eder. Hem de da sağladığından kas-iskelet düzeneğinin derli toplu gelişmesine destek olur. Sıvıya rastgele bir açıdan gelen basınç, küresel olarak her tarafa yayılır, bu sayede fetüs olumsuz etkilere karşı korunmuş olur.

Amniyon sıvısının fetüse rahat hareket ortamı sağlamasının yanı sıra enfeksiyon hastalıklarına karşı da koruduğu kabul ediliyor. Amniyon sıvısının etrafını çeviren zarlar; fetüsü, vajina ve rahim ağzındaki mikroorganizmalardan ve başka potansiyel zararlı maddelerden koruyucu bir engel oluşturur. Hem de su içerisindeki bebek dış travmalardan ve ısı değişikliklerinden de korumaya destek olur. Amniyon sıvısı hidrolik bir basınç dengeleyici olarak bebeğin simetrik olarak büyümesi ve gelişmesini destek olur. Bebeğin beyin gelişimine katkıda bulunur. Bebeği ses, darbe, ışık, basınç gibi dışarıdan gelen etkenlere karşı korumaya destek olur.

Bebeğinin beden sıcaklığını düzenler. Amniyon sıvısının fetüse sağladığı bir başka hayati olanak ise sabit ısının korunmasıdır. Günde 8 defa 3 saatte bir sürekli değişen amniyon sıvısı belirli bir sıcaklıkta olarak fetüsün gelişimi yönünden ihtiyaç bulunan ısıyı her tarafa derli toplu olarak dağıtır. Sıvının içerisindeki maddeler bebeğin duyu organlarının gelişimine destek olur. Kas ve sinir sistemi olmak üzere akciğerler, böbrekler gibi çoğu organ düzeneğinin gelişiminde rol oynar. Amniyon sıvısının zenginliği anne sağlığı amacıyla de çok faydalıdır. Bu sıvı rahmin boşluklarını doldurur. Bu sebeple de vakitle büyüyen ve ağırlık kazanan fetüs, annenin rahmine ağırlık yapmaz. Aksi durumda fetüs büyüdükçe rahme baskı yapacak, bu tür bir durumda da rahim duvarlarının ters baskısı sebebi ile de fetüs normal gelişimini tamamlayamayacaktır.