Annelerin Alması Gereken Doğum Parası Doğum Yardımı Ne Kadar şartları

/ 21 Mayıs 2020 / / yorumsuz
Annelerin Alması Gereken Doğum Parası Doğum Yardımı Ne Kadar şartları

İnsanlar arasında çocuk parası da adı verilen bu yardım da doğum parası, doğum yardımı adı altında ödenen bir yardımdır. Peki, çocuk parası ne kadar? Doğum parası nasıl alınır? Çalışan anneye doğum parası verilir mi? Merak ettiğiniz tüm sorularınıza cevaplarımız hazır aşıda hepsini bulmanız mümkün.

Doğum parası Ne Demek

Hamile bayanlara doğum yapmaları durumunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen maddi desteğe doğum yardımı adı verilir. İnsanlar arasında doğum parası veya çocuk parası olarak da adlandırılır. Doğum yardımı içerisinde ödenen bu para, annelere tanınan bir haktır. Tüm anneler bu yardımdan faydalanabilirler. Ayrıca da her çocuk için tek seferlik yapılıyor. Bu açıdan da anneye özel doğum parası hesaplaması değil herkese aynı ücret veriliyor.

Çocuk Parası Ücreti Ne Kadar

Doğum yapan annelerin bu soruları her yıl aynı merakla araştırılmaya devam ediyor. Fakat bu sorunun yanıtı evet her yıl aynı demek durumundayım. Fakat T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından konu hakkında yapılan yeni bir açıklama veya ücret artırımı açıklaması yapılmamıştır. Doğum parası 2020 yılında da 2021 yılıyla aynı miktarlarda ödenmeye devam ediyor. Bu yıl itibarıyla ödenen çocuk parası miktarı şu şekilde:

  • İlk çocuk için 300 TL
  • İkinci çocuk için 400 TL
  • Üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL.

Çalışmayan bayanların da doğum parası ne kadar, diye de soru sorabilirsiniz. Sizlere yine aynı cevapları vermek durumundayım evet hiçbir fark yok aynı para onlara da verilir. Her annenin aldığı çocuk yardım parası miktarı aynı.

Çocuk Parası Almanın Şartları Neler?

Doğum parasını kimler alabiliyor. Sanırım bu soruda oldukça fazla merak konusu ve fazlaca araştırılıyor. O zaman bu merakınızı bitirelim:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Mavi kart sahibi olmak (anne ya da baba fark etmiyor),
  • Bebeğin sağ olması, doğum parası almak için yeterli.

Bu şartlar dışında meslek grubu ya da ekonomik durum fark etmeksizin doğum parası haklarından faydalanabilirsiniz. 

Çalışan Anneye Doğum Parası Verilir mi?

Evet, tüm anne olan bayanların bu haklardan yararlanabilirler. Doğum yardımı parası alabilmek için çalışıyor ya da çalışmıyor olmanın bir önemi yok. Doğum parası, bebek sahibi olan tüm annelere devlet tarafından ödeme yapılır. Bu açıdan da yalnızca çalışmayan anneye doğum parası verilir.” gibi bir durum değildir. Tüm anneler alabilir bu parayı.

Annelerin ne zaman bu parayı alacaklarına dair soruları da var “Doğum parası almak için ne kadar sigortalı olmak gerekir?” gibi soruları olabiliyor. Bu da doğum parasıyla süt parasının karıştırılmasından ötürü oluyor. Süt parasını yalnızca çalışan anneler alabiliyor.

Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır

Doğum parası başvurusu nasıl yapılır siye merak ediyorsunuz? Başvuru yapmak için internet üzerinden form doldurmak gerekiyor. Bu form, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezlerine iadeli taahhütlü mektupla gönderiliyor. Ya da direk giderek de yapabilirsiniz.

Doğum parasının hangi günlerde yapıldığına dair net bir bilgi yok. Bunun için düzenli olarak ödemeyi takip etmek gerekiyor. Ödemeler PTT aracılığıyla T.C. kimlik numarası üzerinden havale ile yapılıyor. Çocuk yardımı parasını herhangi bir PTT şubesinden T.C. kimliğini vererek ederek yardım paranızı alabilirsiniz.