Annelere Doğum İzni Nedir Doğum İzni Kaç Gündür?

/ 18 Mayıs 2020 / / yorumsuz
Annelere Doğum İzni Nedir Doğum İzni Kaç Gündür?

Hamilelik izni ya da analık izni olarak da halk arasında bilinen doğum izni kaç gündür? Doğum raporu nedir? Doğum sonrası ücretsiz izin nasıl kullanılır? Çalışan anne ne gibi haklara sahiptir? İnsanlar bu sorulara yanıt aramaktalar bizde sizin için araştırdık ve toparladık tüm bu soruları. Gerek uzaman görüşlerin gerekse avukatların yasal haklar nelerdir annelerin hepsini araştırarak bir araya getirdik şimdi tüm yanıtsız kalan sorularınızın cevaplarını tek tek verelim. O zaman doğum izni nedir en başta onu açıklayarak başlayım en temelinden bilmeyenlere de faydalı olalım. Tüm sorularınızın yanıtını hemen aşağıda bulabilirsiniz.

Doğum İzni Nedir?

Doğum izni, hamile olan ya da yeni doğum yapmış olan çalışan annelere tanınmış yasal hakların tümüne denir. Doğum izni, doğum öncesi izin ve doğum sonrası izin olmak üzere iki bölümden çeşitlere ayrılır. Böylelikle hem çalışan hamile bayanların doğum öncesinde işleri kolaylamış hem de doğum sonrası bebeklerini emzirebilmeleri ve onunla vakit geçirebilmeleri olanak sağlamış oluyor bu haklar sayesinde. Doğum izni kaç gündür? Hamilelik izni ve doğum sonrası izin hakları kaç haftadır? Doğum izni ne kadar, yasalar bu konuda neler diyor,

4857 sayılı İş Kanunu’nun 74. maddesince yapılan doğum izni hesaplamasına göre; bayan çalışanların hamilelik izni 8, doğum sonrası izin 8 olmak üzere toplam 16 haftalık süre için çalıştırılmamaları şarttı. Bu süre ücretli izin olarak sayılıyorlar.

İkiz Gebelik Yapmış Olan Bayanların Doğum İzni Kaç Hafta?

 Doğum yapmış olan bayanların İkiz, üçüz vs. fark etmeksizin çoğul gebelikte doğum izni; doğum sonrası kullanılan 8 haftalık annelik izni süresine 2 hafta daha artarak ve 10 hafta oluyor. Ayrıca da ikiz gebelikte doğum izni toplamda 18 hafta olarak yasal olarak açıklanmıştır.

Memurlar Bayanlar da Doğum İzni Kaç Gün?

Bayan çalışanlarda doğum izni süresinin özel sektör veya kamu çalışanı olmakla bir ilişkisi yok. Tüm çalışan anne adayları doğum iznini 18 hafta olarak kullanıyor.

Babaların İzni Kaç Gün?

Eşleri doğum yapmış olan erkeklerin bu durumda eşinin desteğini alabilmesi ve çocukları ailecek zaman geçirebilmeleri çok doğal durumlardır. Bu açıdan da bunun için babaya doğum izni, emekli sandığı ya da SGK çalışanı olma durumuna göre değişiklik gösteriyor. Erkeklerde doğum izni, eşin doğum yapmış olmasıyla kullanılmaya başlanabiliyor. Süreler ise şöyle:

  • Emekli sandığına bağlı çalışanlar için erkek memur doğum izni süresi 10 gün,
  • Taşeron işçilerde ve özel sektörde babalık izni 5 gün,
  • Sözleşmeli çalışanlarda ise babalık izni 2 gün olarak kullanılıyor.

Doğum izni hesaplaması yapılırken gebelik süresi 40 hafta üzerinden baz alınıyor. Bundan dolayı da hamileliğinin 32. haftası itibarıyla 8 haftalık yasal doğum iznine ayrılma hakkı verilir hamile bayanlara.

16 haftalık annelik izni tamamlandıktan sonra, kadın çalışana talebi doğrultusunda 6 aya kadar ücretsiz SSK doğum izni verilebiliyor. Bu süreler yasal olarak kanun koyucu tarafından belirlendiği için işverenin itiraz hakkı yok kesinlikle olamaz.

Bir bayan çalışan olarak bu haklardan yararlanmak için iş hayatın içerisinde doldurmuş olman gereken belirli bir süre yok. Yasal olarak her zaman bu hakka sahip olabilirsiniz.