Anne Olmak Dişilik Hormonlarını Etkiler Mi?

/ 19 Haziran 2022 / / yorumsuz
Anne Olmak Dişilik Hormonlarını Etkiler Mi?

Anne Olmak Dişilik Hormonlarını Etkiler Mi?

Anne olmak dişilik hormonlarını etkiler mi? konusu annelerin ve anne adaylarının merak ettiği bir konudur. Kadınlarda östrojen hormonu baskın hormondur. Östrojen hormonu erkeklerde de bulunur. Ancak kadınlarda daha fazla bulunur. Erkeklerde ise baskın olan hormon testosteron hormonudur. Kadın ve erkeklerde bulunan baskın hormonlar vücutla ilgili özellikleri belirler.

Kadınlarda ses inceliği, vücudun alt kısmında yağ tabakası bulunması, ince ses, karakterin yumuşak olması östrojen hormonu ile sağlanır. Hormonlar vücutta dengeli bir Flashresim bulunur. Dengenin bozulması durumunda insan vücudunda çeşitli bozulma durumları yaşanabilir. Kadınlarda her ay yumurtlama döngüsü bulunur. Bebek dünyaya getirmeye dönük olarak kadınlarda bu döngü normal bir süreçtir.

Östrojen Hormonunun Hamilelikte Etkileri

Dendiğinde ilk akla gelen östrojen hormonudur. Bu hormon sayesinde kadınların vücudu bebek taşımaya uygun hale getirilir. Bunun yanında embriyonun rahme iyi bir şekilde tutunması sağlanır. Hamileliğin ilk 3 ayında östrojen hormonu regl dönemine göre daha fazla salgılanır.

3 aylık dönemin ardından ise östrojen hormonu normale göre 50 kat daha fazla salgılanacaktır. Östrojenin bu şekilde artması rahimdeki kasların gelişmesini sağlar. Bunun yanında bu hormon sayesinde süt kanalları da gelişecektir. Östrojen hormonu ile rahme daha fazla kan gitmesi sağlanacaktır. Östrojen hormonu eklemleri yumuşatma özelliğine de sahiptir. Böylece pelvis daha geniş bir hale gelecektir. Bu da doğumun daha kolay bir şekilde gerçekleşmesinde rol oynar. Hamileliğin son zamanlarında östrojen ve progesteron hormonlarının artması hamileliği başlatmaya da yardımcı olur.

Anne olmak dişilik hormonlarını etkiler mi?

Anne olmak dişilik hormonlarını etkiler mi? konusunda diğer etkili hormon progesterondur. Yumurtlamadan sonra kadınlarda progesteron hormonu yükselir. Bu hormon döllenen yumurtanın barınması adına rahim içi dokuyu korumayı sağlar. Bu görevde progesteron ve östrojen hormonu beraber çalışır. Bunun yanında progesteron hormonu hamilelik döneminin son ana kadar sürmesine yardımcı olur.

Progesteron hormonu annelik döneminde kasların rahatlamasına da yardımcı olur. Rahim kaslarının gereksiz kasılmasına engel olduğu için hamileliğin erken dönemde başlamasına engel olur. Progesteronun etkisi ile kaslar yavaşladığı için vücutta farklı değişiklikler de meydana gelir. Bu hormon ile sindirim sistemindeki kaslar da yavaşlar. Bu nedenle kabızlık sorunları da meydana gelir.

Oksitosin Hormonunun Hamilelikte Etkileri Nelerdir? 

Oksitosin hormonu hamileliğin başlamasını sağlayan hormondur. Bunun yanında doğumdan sonra bu hormon anneden süt gelmesine yardımcı olur.  Bebeklerin meme emmesi esnasında anneden oksitosin hormonu salgılanır. Bu durumda süt üretilen hücrelerin çevrelerinde bulunan kaslar kasılır. Bu da memeden sütün çıkmasına yardımcı olur.

Bir diğer hormon da relaksin hormonudur. Bu hormon hamileliğin başında kan damarı oluşumlarına yardımcı olması ile bilinir. Bu sayede hamileliğin başında döllenmiş yumurta için uygun ortam sağlanmış olur. Bu hormon sayesinde doğumda bebek pelvisten rahat bir şekilde çıkar.