Anne Karnındaki Bebek 

/ 6 Aralık 2020 / / yorumsuz
  Anne Karnındaki Bebek 

Anne karnındaki bebek Anne karnındaki bebeğe kan verme işlemi de bebek için bazı zamanlarda ise hayati önem taşıyan ve pek çok kişi tarafından merek konusu olmaktadır. Rh uyuşmazlığı nedir? Anne karnındaki bebeğe nasıl kan verilir?  Sorularına yanıtlar arayacağız. Anne karnındaki bebeğin kansız kalmasına sebep olabilecek pek çok sebep vardır. Anne karnındaki bebekte, eritrosit olarak adlandırdığımız hücreler, anneden oksijeni almak için bebeğin kanında dolanırlar. Bu hücrelerin bazen anneden dolayı da (enfeksiyon, Rh Rh uyuşmazlığı gibi) bazen de bebekten dolayı olabilecek yıkılarak miktarı azalabilir. Bundan dolayı da bebekte kansızlığa neden olabilir. RH uyuşmazlığı; anne adayıyla eşi arasındaki kan grubu uyuşmazlığına verilen adlardan arasında sayılır. Örneğin anne adayı RH negatif, baba adayı da RH pozitif olduğu zaman bebeğin kan grubu RH pozitif olabilir.

Anne Karnında Kansızlığa Neden Olan Faktörler

Anne karnındaki bebekte kansızlığa neden olabilecek faktörler pek çok fazla olan doktorlarının yorumlarını belirtmişlerdir. Bebeğin kan üretimindeki yetersizliğe bağlı hastalıklar olabilir. Bunların içerisinde anne karnındaki bebeğin kemik iliği hastalıkları örnek verilebilir. ritrosit denilen hücrelerin azalmasına sebep olan pek çok etken vardır ancak ki en çok bilineni RH uyuşmazlığıdır. Rh eritrosit denilen kırmızı kan hücrelerinin kimliğini tanımlayan bir antijendir

Anne Karnındaki Bebek  Anne Karnındaki Bebek

Daha çok en sık görünen nedenlerden arasında enfeksiyon hastalıkları yer alır. Annede ortaya çıkan gelebilecek bazı enfeksiyon hastalıkları bebeğe bulaşarak bebekte kan yapımının yok olmasına neden olabilir. Bunların başında Parvovirüs B 19 dediğimiz enfeksiyon hastalığı vardır.

 

Rh Uyuşmazlığı Nedir?

Eritrosit denilen hücrelerin azalmasına sebep olan pek çok etken vardır ancak ki en çok bilineni RH uyuşmazlığıdır. Rh eritrosit denilen kırmızı kan hücrelerinin kimliğini tanımlayan bir antijendir. RH uyuşmazlığı; anne adayıyla eşi arasındaki kan grubu uyuşmazlığına verilen adlardan arasında sayılır. Örneğin anne adayı RH negatif, baba adayı da RH pozitif olduğu zaman bebeğin kan grubu RH pozitif olabilir. Bundan dolayı da bir durumda anneden bebeğine geçen antikor denilen maddeler, bebeğin kan hücrelerinin yok olmasına neden olabilir ve bebek anne karnında kansızlık sorunu yaşayabilir. Bu durumda biz perinatologlar bebeğin kansız kaldığının araştırılması için “indirekt coombs” olarak bilinen test yapılır.