Anne Karnında Bebeği Koruyan Amniyon Sıvısı

/ 18 Temmuz 2020 / / yorumsuz
Anne Karnında Bebeği Koruyan Amniyon Sıvısı

Bebeğin anne karnındayken korunmasını sağlayan amniyon sıvısı oldukça önemlidir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktorlarımız da anne karnında bebeği koruyan amniyotik sıvı hakkında her şeyi anlatmışlardır.

Anne karnındaki fetüs, bir zar tabakası tarafından kaplanan kese içinde var olurlar. Bu keseye amniyon kesesi, çevreleyen zara amniyon zarı, içindeki sıvıya ise amniyon sıvısı adı verilir. Amniyon gebelikte oldukça önemli görevleri olan dinamik bir sıvıdır adeta hidrolik bir basınç dengeleyicidir. Amniyon kesesi, gelişen fetüsü dış tesirlere karşı korur ve içerdiği sıvı fetüsün güvenli bir şekilde anne rahminde rahat hareket etmesine yardım eder. Ayrıca da sağladığından kas-iskelet sisteminin düzenli gelişmesine destek olur. Sıvıya herhangi bir yönden gelen basınç, küresel olarak her tarafa yayılır, böylece fetüs olumsuz etkilere karşı korunmuş olur.

Amniyon sıvısının fetüse rahat hareket ortamı sağlamasının yanı sıra enfeksiyon hastalıklarına karşı da koruduğu kabul ediliyor. Amniyon sıvısının etrafını çeviren zarlar; fetüsü, vajina ve rahim ağzındaki mikroorganizmalardan ve diğer potansiyel zararlı maddelerden koruyucu bir engel oluşturur. Ayrıca su içindeki bebek dış travmalardan ve ısı değişikliklerinden de korumaya destek olur. Amniyon sıvısı hidrolik bir basınç dengeleyici olarak bebeğin simetrik olarak büyümesi ve gelişmesini destek olur.  Bebeğin beyin gelişimine katkıda bulunur. Bebeği ses, darbe, ışık, basınç gibi dışarıdan gelen etkenlere karşı korumaya destek olur.

Bebeğinin vücut ısısını düzenler. Amniyon sıvısının fetüse sağladığı bir diğer hayati imkan ise sabit ısının korunmasıdır. Günde 8 defa 3 saatte bir devamlı değişen amniyon sıvısı belirli bir sıcaklıkta olarak fetüsün gelişimi açısından gereksinim olan ısıyı her tarafa düzenli olarak dağıtır. Sıvının içerisindeki maddeler bebeğin duyu organlarının gelişimine destek olur. Kas ve sinir sistemi olmak üzere akciğerler, böbrekler gibi birçok organ sisteminin gelişiminde rol oynar. Amniyon sıvısının varlığı anne sağlığı için de çok faydalıdır. Bu sıvı rahmin boşluklarını doldurur. Bu sebeple de zamanla büyüyen ve ağırlık kazanan fetüs, annenin rahmine ağırlık yapmaz. Aksi halde fetüs büyüdükçe rahme baskı yapacak, böyle bir durumda da rahim duvarlarının ters baskısı nedeni ile de fetüs normal gelişimini tamamlayamayacaktır.