Adetin Son Günü Hamile Kalınır Mı?

/ 2 Aralık 2021 / / yorumsuz
Adetin Son Günü Hamile Kalınır Mı?

Adetin Son Günü Hamile Kalınır Mı?

Adetin Son Günü Hamile Kalınır Mı? İnsanların adet sırasında hamile kalamayacağına dair yaygın bir inanç vardır. Adetin son günü hamile kalınır mı sorusu sürekli akıllara takılmıştır. Ancak bu durum kontrasepsiyon düşünen çiftler için oldukça risklidir. Bir kadının adet döneminde doğurganlığı düşük olsa da belirli koşullar altında hamile kalması mümkündür.Hamilelik karmaşık ve belirsizliklerle doludur. Adet döneminde hamile kalmak pek çok kadın için mümkün değildir, ancak imkânsız da değildir. Hamilelik, adet döngüsünde yumurtlamanın meydana gelmesine bağlıdır. Yumurtlama tarihleri kadından kadına ve aynı kadında döngüden döngüye değişir.

Yumurtalar, yumurtladıktan sonra ancak 12-24 saat yaşayabilir. Bu süre zarfında, bunun gerçekleşmesi için bir spermle tanışması gerekir. Bir kadın yumurtlamadan 3 gün önce ve yumurtlama gününde cinsel ilişkiye girerse gebelik şansı yüksektir. Adet döngüsü 24 günden kısa olan kadınlar, daha uzun döngülere sahip olanlardan daha erken yumurtlayabilirler. Adet döngüsünün uzunluğundaki ve yumurtladığınız zamandaki geniş çeşitlilik, doğurganlık pencerenizin ne zaman olduğunu bilmeyi zorlaştırır. Ancak sperm 35 gün yaşayabilir. Böylece yumurtlamadan 5 gün önce cinsel ilişkiye girerek hamile kalmanız oldukça olasıdır.

Adetin Son Günü Hamile Kalınır Mı? Adet Görme Nedir?

Adet olarak da bilinen adet görme, kan ve dokunun rahimden vajina yoluyla dışarı atılması işlemidir. Bu genellikle ergenlikten menopoza kadar her ay olur. Bu süreç aynı zamanda bir kadının doğurgan olduğu ve hamile kaldığı dönemi de içerir. Peki adetin son günü hamile kalınır mı? Evet nadirde olsa hamilelik olasılığı vardır.Tipik bir adet döngüsü 28 gün sürer. Dönem, foliküler ve luteal fazlara bölünür. Foliküler fazda, sağlıklı bir yumurta yumurtalıklarda oluşur. Luteal faz yumurtanın fallop tüplerinde sperm ile buluşması için, yumurtlama sonrası hazırlık dönemine denilmektedir. Tüm bu eylemler gün gün şöyle gelişir:

  • gün: Yumurtanın döllenememesi nedeniyle hamilelik oluşmamıştır ve bu nedenle adet dönemi başlamıştır.
  • 6-10 gün: Östrojen hormonu yumurta üretimini ve rahimdeki endometriyal hücrelerin yeniden büyümesini uyarır. Gün
  • 11-18: Yumurtlama, bir kadının doğurganlığının zirvede olduğu zaman gerçekleşir. Olgun bir folikül serbest bırakılır ve döllenme için fallop tüpüne gider.
  • 19-28 gün: Hormonların salgılanması, implantasyon süreci için besleyici bir ortam yaratmak üzere uterus astarının kalınlaşmasını uyarır.

Son birkaç gün içinde yumurta serbest bırakılırsa ve sperm birleşemezse adet döngüsü yeniden başlar. Hamile ise hormon seviyeleri hamilelik tarafından düzenlenir, âdet kanaması olmaz.

Adetinizden Hemen Sonra Hamile Misiniz? 

Evet adetten hemen sonra hamilelik olasılığı vardır. Kanama durduktan sonra aktif üreme penceresine geçin. Sperm 5 güne kadar canlı kalabildiği için kanamadan hemen sonra cinsel ilişkiye girerseniz hamile kalmanız mümkündür. Kanama durduktan sonra her gün gebelik olasılığı artar.