Adet Sancısını Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler

/ 5 Temmuz 2020 / / yorumsuz
Adet Sancısını Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler

Bayanların her ay birkaç günlüğüne olsa da ağrı yaşadığı hem büyük bir hediye hem de büyük bir sorun olan adet dönemi içinde sancı çeken bayanlar çok. Adet öncesi dönemde başlayan sorunlar adet döneminin bitmesi ile ağrı da son bulmakta. Adet döneminin öncesinde başlayan ödem problemleri adet döneminin başlaması ile yerini adet sancısı ile geçirmekte. Bazı bayanlar bu dönemi ilaçlarla ve yatarak zorlanmakta bazıları ise şiddetli yaşarken bazı kadınlar ise hafif ağrılarla bu yoğun günleri geçirmekteler.

Adet sancısını biraz olsun hafifletmek için beslenme düzeninize dikkat etmeniz gerekmektedir. Gereken besinlerin vücuda düzenli olarak alınması ile birlikte oluşacak ağrının hafifletilmesi ve gün içerisinde normal hayatına devam etmesi beklenir. Magnezyum ve B vitamini açısından çok olan besinleri tüketerek bu dönemde olacak olan sorunları ve ağrıya engel olur. Et, balık, ciğer, fıstık, susam, fındık, baklagiller ve koyu yeşil yapraklı sebzeler yemek adet döneminizi daha ağrısız geçirmenize neden olur. Adet döneminizin geldiğini şiddetli ödem ve baş ağrılarından anlıyorsanız buna önlem olarak tüketebilirsiniz.

Adet Sancısını Azaltmak İçin Öneriler

Yapılan çalışmalara göre tuz ve şeker oranlarını da azaltıp protein açısından oldukça çok olan balık ve yumurta gibi gıdalardan bol miktarda tüketebilirsiniz. Tüketen bayanların adet sancısını azaltmakta oldukça başarılı olduğu fark edilmiştir. Deniz mahsullerinde, soya fasulyesinde, sütte ve susamda zengin olan besin gmaddeleri bulunan “trytophan” aynı zamanda mutluluk hissi sağlamaya da destek olmaktadır.

Karbonhidratlı Gıdalardan Uzak Durun Kalsiyuma Dikkat Edin

Her ay yaşanan adet dönemi ve adet dönemi öncesi ağrıları için en önemli kaynaklardan biri de kalsiyum almaktır. Kalsiyumun %99’u kemiklerde vardır. Geri kalan kalsiyum ise kaslarda vardır. Kanda bulunan kalsiyum kas ve sinir iletimine yardımcı olmakla yükümlüdür.

Bayanların sürekli olarak ağrı kesici kullanmaları çok iyi değildir. Adet sancısı çekmeye başladıkları anda başvurdukları ilk yöntem olan ağrı kesiciler çok da iyi sonuçlar sağlamazlar. Özellikle mide problemi yaşayanların çok dikkatli olarak kullanması gereken ağrı kesiciler için kullanmadan önce kesinlikle de doktorunuza danışmalısınız.