Adet Öncesi Akıntının Nedenleri

/ 5 Temmuz 2020 / / yorumsuz
Adet Öncesi Akıntının Nedenleri

Adette öncesi görülen az miktarda akıntı hemen hemen tüm bayanlarda olabilir. Ayrıca da normal kabul edilen bu akıntılar, rahim boynu ve bezlerinin ürettiği bir sıvıdan oluşmaktadır. Bu akıntı ile vajina duvarı eski hücrelerinden temizlenir. Böylece de vajina içi temizlenmiş olur. Normal olan vajina akıntılar; süt renginde, şeffaf, hafif yoğun ve esnek bir özellikte olmaları. Akıntılar kokusuz olur ve genel olarak yanma ve kaşınma yapmaz.

Adet Öncesi Kahverengi Akıntı Nedir?

Şeffaf ve süt rengindeki akıntı yerine kahverengi bir akıntı olması bu; adet başlayacağının anlamına gelir. Fakat bazı zamanlarda ise bu kahverengi akıntılar başka bir belirtiyi işaret edebilir. Şayet polipiniz var ise bu polipler kahverengi kanamalara neden olarak görülür. Polipler rahim boynunda veya vajina duvarında olabilir. Çoğu zaman iyi huylu olmaları da mutlaka böyle bir sıkıntı hissettiğinizde doktorunuza açıklamalısınız.

Bazı zamanlarda ise adet öncesi ortaya çıkan kahverengi kanama, fetusun rahimde yerleşme esnasında görülür. Normal şekilde devam eden adet dönemi başındaki kahverengi kanama erken gebelik belirtisi olarak belirtilir.

Adet Sonrası Akıntıların Sebepleri Nedir?

Bayanlarda görülen vajinal akıntılar adet döngüsünün bir işaretidir. Ancak akıntıların rengi, kokusu ve görüntüsü sebeplerinin araştırılması ve ayrıştırılması bakımdan oldukça büyük bir değer gösterir. Geciken adet döneminde adette ya da sonrasında kanlı akıntı görülmesi olabilir. Bu akıntılar akıntının oluşmasını sağlayan mukoza ile bağlantılıdır. Eski doku artıkları rahmin temizlendiği zaman da yeni doku oluşmaya başladığında bu şekilde akıntılar olabilir.

Birçok şey sarı renkli kalın dokulu ve kötü kokulu akıntının nedeni olabilir. Şayet ki adet sonrası bu özelliklere sahip sarı bir akıntınız var ise bunun nedeni büyük bir ihtimalle vücudunuzda ortaya çıkan enfeksiyondur. Bu akıntılar ile beraber kötü koku, kaşıntı, şişme ve karın ağrısı gibi belirtiler de var ise kesinlikle doktorunuza danışmalısınız. Sarı akıntının zararlı olmayan sebepleri de olabilir. Fakat Stres, doğum kontrol hapları, hormonel dengenin değişmesi gibi sebepler sarı akıntı oluşmasına neden olabilir. İlişki sırasında içe giren spermler de pıhtı şeklinde sarımsı bir sıvı oluşturabilmektedir