Adet düzensizliği niçin olur?

/ 7 Nisan 2021 / / yorumsuz
Adet düzensizliği niçin olur?

Adet düzensizliği niçin olur?

Adet düzensizliği niçin olur? Adet düzensizliği yönünden son derece geniş bir yelpazede yer alan ve şahıstan şahsa farklılık gösteren bir durumdur. Genellikle hormonal değişimlerden kaynaklanan adet düzensizliği, menopoz, diyabet, depresyon, sigara kullanımı, dış gebelik, yumurtalık kistleri, yumurta rezervinde yumurta bulunmaması, miyom, polip, rahim ve yumurtalık kanserleri, endometrial hiperplazi olarak tanımlanan rahim duvarının yüksek büyümesi gibi pek çok farklı durumda görülebilir. Tiroit hormonlarının yetersiz salgılanması olarak tanınan hipotiroidi zenginliğinda ve tiroit hormonunun yüksek salgılanması olarak tanımlanan hipertiroidi de adet düzensizliğine yol açabilir. Diyabet gibi düşük beden ağırlığı da üreme işlevlerini ve yumurtlamayı olumsuz etkileyen faktörler arasında ve bundan dolayı adet düzensizliği niçinleri arasında yer alır. Düzenli sarfedilen birtakım medikal ve bitkisel ilaçlar, özellikle doğum denetim ve ertesi gün hapları menstrüal siklusun bozulmasına yol açar. Erken menopoza girmek, birtakım süreğen hastalıklar, ağır egzersiz, pıhtılaşma bozuklukları, hızlı kilo alıp verme, karaciğer ve böbrek hastalıkları, ani iklim ve etraf değişimleri de adet düzensizliğine yol açan sebepler arasında yer alır. Hem de dengesiz beslenme ve stres, adet siklusunu bozan başlıca faktörler arasında yer alır. Hormonal dengeyi bir anda sarsan edebilen stres, adet düzensizliğine niçin bulunan ve süregelen olarak görülen bir faktördir.

Adet düzensizliği tanısı nasıl konur?

Adet düzensizliği şikayeti ile doktora başvuran hastanın detaylı olarak anamnezi alınır. Adet kanamalarının aralığı, kanama zamanı ve miktarı detaylı olarak sorgulanır. Aile hikayesi alındıktan sonra sarfedilen ilaçların zenginliği ve menopoz sorgulaması yapılır. Fizik ve jinekolojik muayene gerçekleştirdikten sonra ultrason, gerektiğinde histeroskopi ile rahim içi detaylı olarak gözlenir. Rahim ağzı kanseri şüphesi zenginliğinda smear testi ve gerektiğinde rahimden biyopsi alınarak, rahim kanseri şüphesi ekarte edilir. Serum progesteron testi ile yumurtlama olup olmadığı araştırılır. Adenomyozis şüphesi zenginliğinda MR ile detaylı görüntüleme yapılır. Hem de detaylı laboratuvar testleri ile hormonal düzeyde mümkün anormallikler belirleme edilir. Pıhtılaşma ile alakalı sorun olup olmadığı araştırılır. Sağlıklı adet döngüsünün oluşmasında rol oynayan hipotalamus, hipofiz, yumurtalık ve rahim detaylı olarak denetim edilir. Yapılan bütün radyolojik araştırmaler ve laboratuvar testleri ışığında adet düzensizliğine sebep bulunan faktör saptanır.

Ergenlik devresi ile eş güdümlü başlayan adet kanaması, menopoz devresine kadar ortalama olarak her 28 günde bir meydana gelen sıhhatli bir durumdur. Üreme devresinde bulunan her kadın, derli toplu olarak menstrüasyon devresine girer. Adet kanamasının her ay ve derli toplu Aralıklarla oluşması için bedende pek çok organ işlevini doğru bir şekilde yerine getirmelidir.

Adet düzensizliği nasıl tedavi edilir?

Aynı takvim yılı içerisinde, 1 ya da 2 kez görülen adet düzensizliği normal olarak kabul edilse de, bu sınırın üstünde meydana gelen düzensizlikler tanı ve tedavi gerektirir. Bu yüzden ilk regl devresinin gördüğünüz buluğ devresinden itibaren, adet tarihlerinin derli toplu olarak takip edilmesi önemlidir. Hem de adet kanamasının zamanı ve miktarı da denetim edilmelidir. Uygun tedavi tekniğinin belirlenebilmesi için adet düzensizliğine yol açan faktörin saptanması gerekir.

Tavsiye

En İlginç Kuş Türleri