Adet Döneminde Saç Boyanır Mı?

/ 5 Temmuz 2020 / / yorumsuz
Adet Döneminde Saç Boyanır Mı?

Adet döneminde bir kadının bayanın hormon dengeleri tamamen değişir. Doğal olarak bu süreçlerde ise vücudun kimyasallara verdiği tepki de değişik olur. Saç boyasında da kimyasal maddeler olduğu için bu süreçlerde vücut saç boyasına karşı her zamankinden daha farklı cevap verir. Boya tam olarak tutmadığı için saçını boyatan bayanlar olumsuz sonuçlar ile karşı karıya kalabilirler. Bu dönemde sadece beyazları kapamak için yapılan dip boya bile olumsuz sonuçlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

 Aynı zamanda ise derisindeki beyazlar tamamen kapanmamaktadır. Saçlarını koyu renklere boyatmak isteyen bayanlar için sorun olmasa da kızıl, sarı ve platin renkleri de beklenildiği gibi olmadığı için kuaförler bayanların adet dönemlerinde saç boyanır mı diye soran müşterilerine adet dönemi bittikten sonra saçlarını boyatmalarını belirtirler. Aynı sıkıntı bu dönemde istenmeyen tüylerin alınması esnasında da yaşanabilir.

Adetliyken saç boyanır mı sorusunun cevabını kuaförlerce ve bu dönemde olumsuz sonuçlar ile karşı karşıya kalmamak için tecrübe edinen yaşayan kadınlarca hayır olarak yanıtlansa da bu anlamda yapılan araştırmaların kesin olarak ikna edici bilimsel sonuçları yok. Çünkü her bayanın vücudu ve hormonları değişiktir. Bir kişinin adet döneminde yaşadığı değişiklikleri bir başka bayan yaşamayabilir. Adetliyken saç boyanır mı sorusunun cevabı ise de aynı cevap geçerlidir. Bazı bayanlar bu dönemde saçlarını rahatlıkla boyattıklarını ve herhangi bir olumsuz sonuç yaşamadıklarını belirtmişlerdir. Fakat genelde vurulduğunda bayanların çoğunluğunun bu dönemde saçlarını boyatmak istemedikleri de görülmüştür.

Adet dönemi bayanların fiziksel, ruhsal ve hormonal anlamda pek çok farklılık ile yüz yüze geldikleri bir dönemdir. Bundan dolayı da adetliyken saç boyanır mı sorusunun cevabı da her kadın için farklı olacaktır. Bu açıdan da kuaförler de tecrübeleri doğrultusunda olduğu bilgi ile bu dönemde saç boyatmanın tatmin etmeyecek sonuçlar ile karşılaşacaklarını belirtirler. Ton daha farklı da çıkabilir bu açıdan da boya da hızlı bir şekilde akabilir. Bu sebeple de adet dönemini atlatmak ve saçları bu dönem sona erdikten sonra boyatmak daha sağlıklı sonuç verecektir.