Resim Upload Sitesi İle Boyut Küçültme

/ 31 Aralık 2018 / / yorumsuz

Eğer boyutu yüksek ölçekte bir resminiz varsa ve masaüstü programları kullanarak bir türlü resminizin boyutunu küçültemediyseniz resim upload sitesi aracılığıyla bu işleminizi yapabilirsiniz.

Resim boyutunu resim upload sitesi aracılığıyla nasıl küçülteceğinizi isterseniz size aktaralım. Resim upload siteleri sunucu masraflarını daha alt seviyelere çekmek amaçlı olarak yüklenilen resimleri sunucuya yüklemeden önce ciddi oranda revize ederler. Resim kalitesi ve formatı değişmeden çok ciddi oranda dosya boyutundan tasarruf ederek upload işlemini tamamlarlar. Sizde yüklediğiniz resmi daha küçük boyutlu olarak tekrardan bilgisayarınıza, telefonunuza ya da tabletinize hızlı bir şekilde indirebilirsiniz.

Resim boyutunu neden küçültüyoruz diye soranlar olabilir. Yine aynı şekilde bu durumuda size detayları ve örnekleriyle açıklayalım. Örneğin bir web sitemiz var, bilindiği üzere .png dosyalarının arkaplanı transparan oldukları için dosya boyutu çok yüksek oluyor. Arama motoru optimizasyonu gibi durumlarda site içerisinde yer alan resim boyutlarının minimum değerde olması çok önemlidir, bu şekilde resim upload siteleri aracılığıyla belirttiğimiz işlemi yapabilir 950 KB değerinde bulunana bir resimi hızlı bir şekilde 200 KB ya da daha düşük değerde bir boyuta kavuşturabilirsiniz. Ya da bir resim dosyasını mail atacağınız ancak kullandığımız mail servisi dosya boyutu sınırı getirmiş durumda, anlattığımız şekilde resim kalitesini düşürmeden resminizin boyutunu düşürebilirsiniz. Tekrar cihazınıza indirdikten sonra atacağınız maile dosyanızı ekleyebilirsiniz bu şekilde işleminizi başarılı bir şekilde yapabileceksiniz.

Resim upload sitelerinde genellikle aşırı dereceli bir sınırlama bulunmaz. 20 MB seviyelerinde bir resim dosyasını yükleyebilirsiniz ancak bazı servisler bu rakamı daha alt seviyelerde tutabilir. Yine resim formatı konusunda da herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Evrensel olarak kullanılan ve tarayıcı desteği olan tüm resim uzantıları upload edilebilir, görüntülenebilir ve paylaşılabilir.