Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır? Kimler Açabilir?

/ 17 Temmuz 2019 / 57 / yorumsuz
Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır? Kimler Açabilir?

Ziraat Bankasından çeyiz hesabı açmak aşırı derecede kolaydır. Bankaya kimlik kartınız ile gidiyorsunuz. Eğer 18 yaşından büyükseniz birde 24 yaşını doldurmamış iseniz ayrı olarak hiç evlenmediyseniz çeyiz hesabı açabilirsiniz. Bunu dip not olarak belirmek istiyorum. 18 yaşından küçükler açamıyor. İlk olarak bankaya kimliğini ile gittiğiniz zaman gişe işlemlerinden sıra alıyorsunuz. Sıranız geldikten sonra da görevli kişilere ben çeyiz hesabı açmak istiyorum dediğiniz zaman onlar sizden kimliğinizi isteyecektir. Kimliğinizi vererek kolay bir şekilde çeyiz hesabı açabilirsiniz. Açacağınız çeyiz hesabı 3 yıl vadeli birikim mevduat hesabıdır. Siz para birikimi yapmak istiyorsanız eğer sizin için en ideal ve en uygunu çeyiz hesabıdır.

Çeyiz Hesabı Yaş Kriteri

Çeyiz hesabı 18 yaşından büyük ve 24 yaşını doldurmamış hiç evlenmeyen gençler için birikim hesabıdır. Eğer siz 36 ay boyunca hiç aksatmadan çeyiz hesabınıza para koyarsanız ve 27 yaşını doldurmadan evlenirseniz eğer çeyiz hesabından yararlanabilirsiniz. Çeyiz hesabı denilen şey siz bankaya belli bir miktar koyuyorsunuz. Yalnız bu miktar her seferinde artabiliyor. Şuan en son 125 TL olması gerekmektedir. Her seferinde değiştiği için tam net tutarı size diyemiyoruz ama bankaya her ay yatırdığınız paraya %25 devlet katkısı ekleniyor ve 27 yaşını doldurmadan evlenirseniz sizlere devlet tarafından ayrı olarak paranıza belli bir miktar para eklenerek devlet katkısından yararlanabiliyorsunuz. Devlet sizin paranızın tutarına göre size fazladan belli bir miktar destek sağlamaktadır. Genç bireylerimiz için devlet tarafından yapılmış bir destek hesabıdır.

Birden Fazla Çeyiz Hesabı Açılabiliyor Mu?

Birden fazla çeyiz hesabı açılmamaktadır. Herkesin 1 kere hakkı vardır. Eğer siz ben 2 tane açacağım gibi bir düşünceniz varsa üzgünüz ki öyle bir hakkınız yok.

Çeyiz Hesabını Her Zaman Çekebilir Miyim?

Eğer ki bir şey oldu paranızı çekmeniz gerekiyor. İlk olarak paranızı çekmeniz için belli bir miktarı olan asgarisini ödemeniz gerekmektedir veya eğer paranız o belli asgarinin üzerinde ise zaten paranızı gidip de geri alabilirsiniz. Bu konuda sadece biriken paranızı alabilirsiniz. Devlet katkısından yararlanamıyorsunuz.