Zeytin ve Zeytin Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir

/ 10 Temmuz 2019 / / yorumsuz
Zeytin ve Zeytin Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir

Zeytin içerisindeki e vitamini ve oldukça fazla antioksidan bakımından kansere karşı koruyucu bir besindr. Zeytinin içerisinde bulunan olereupein maddesi sayesinde antimikrobiyal,antioksidanve antiviral özellik taşımaktadır.Zeytinin acımsı tadı da aslında içeriğindeki bu faydalı maddeden kaynaklanır.Zeytin aynı zamanda zeytin yağının bileşeni olan oleik asitler açısından zengin olan zeytin bu sayede kalp hastalıklarına karşı bizi koruyucudur.Zeytini insülin direnci ve şeker hastası olanlar rahtça kullanabilirler.Zeytin özellik yüksek miktardaki lif sayesinde diyabete karşı koruyucu özellik taşır.Ayrıca hipertansiyon olan kişiler az tuzlu zeytin tercih edebilirler.Doğru bilinen yanlış bilgilerden biriside zayıflama diyetlerinde zeytin tüketilmemesi gereklidir.Zeytin kilo kontrolüne destek olan bir besindir.Zeytin içerisindeki faydalı yağ asitleri ve yüksek miktarda posa ve lif içermesi sayesinde tok kalmaya yardımcı olur.Yani zayıflama diyetlerinde bize destek olur.Büyüklüğüne göre değişmekle birlikte 5-6 adet zeytin tüketildiğinde 45 kalori enerji alınmış olur.Aslında sadece kahvaltıda değil ara öğünlerde salatalarımızda atıştırmalık bazı besinlerde pizza gibi v.b besinlerde kullanılabilir.Kan şekerimizin dengelenmesinde tok kalmamızda yardımcı olacaktır.Ara öğünlerde keyifle tüketilebilir.Sizi tok tutar.

Zeytin Çekirdeğinin Faydaları

Farklı nedenlerle çeşitli mide rahatsızlıkları ile mücadele eden kişilerde zeytin çekirdeği yutulduğunda eskiye nazaran problemler daha da azaldığı görülmektedir.

Zeytin çekirdeğini müthiş bir şifa gücü var mesela eğer bademcik ihtilaplanması kronik hale gelmişse

Sık sık boğaz enfeksiyonu geçiriliyorsa zeytin çekirdeği mutlaka fayda verecektir.Zeytin çekirdeğini iyice ezeceksiniz ve toz haline getireceksiniz ve bir tülbente bunu sarıp akşam dan sabaha çocuğun boğazına gelecek şekilde yapınız gerçekten faydasını görürüsünüz kabızlık problemlerinde de hafifletici etkisi vardır.

Bazı bilimsel araştırmalarda zeytin çekirdeği yutanların basur probleminin daha da azaldığı görülmüştür. Kanser üzerinde olumlu etkileri görülmektedir. Birçok kanser türüne karşı çekirdeğinin birçok kanser türüne karşı iyi bir destekleyici tedavi yolu olduğu ispatlanmıştır. Vücutta meydana gelen kırık çıkıklarda ağır kesici özelliğine sahiptir. Prostat probleminde de faydalıdır.