Zeytin Ağacı Nasıl Yetiştirilir? Bakımı Nasıldır?

/ 13 Mart 2020 / / yorumsuz
Zeytin Ağacı Nasıl Yetiştirilir? Bakımı Nasıldır?

Zeytin ağacı dan oluşturulan yağlar ve kahvaltıların vazgeçilmezi olan zeytin ağaçları Akdeniz ve Ege Bölgelerin de yetiştirilmektedir, soğuk havayı sevmeyen 6 derecinin altında soğuklara dayanıklılığı olmayan bu bitki bebekler gibi yetiştirilmesi gereken bir bitki türlerindendir. Uygun ortamlarda yetişiyorlarsa aradan 4 ya da 5 sene sonra zeytinlerini verirler.

Zeytin ağacı bitkileri soğuk havayı sevmez ılıman olması Yazın ise sıcak havayı severler suyu son derece çok severler hat da seller altında kalmış zeytin ağaçları hallerinden memnun olurlar suya olan dirençleri selleri kaldırabilecek güçlük de.

Zeytin ağaçlarının bakımı ne kadar iyi olursa o kadar o sene size mahsul vermeleri beklenir o yüzden zeytin ağaçlarının bakımı ile ilgili çokça bilgi edinmek mühim bu noktada zeytin ağaçlarının bakımı nasıl yapılır? Öncelik ekilen zeytin ağacına gübreleme prosedürü mart ya da Ocak ayların da yapmanız çok daha iyi neticeler verir, 2 -3 senede bir gübreleme prosedürü gerçeklştirmeyi ertelemeyiniz.

Filizlenme zamanlarında zeytin ağacınızı budama prosedürü erken dönmelerde yapmanız ilerde büyüyen ağacın daha verimli ve güzel bir şekilde büyümesini sağlayacaktır, bu prosedürü ağacınız yaşlandığı dönmelerde de tekrarlayıp, yapmanız gerekiyor.

Zeytin ağaçlarınıza damlama tekniği ile sulama yapmalısınız.

Zeytin ağaçlarının baş düşmanı olan zeytin sineğini zeytin ağaçlarının verimini düşürür zira zeytin sinekleri zeytin yapraklarına bıraktıkları larvalar ile sebepleri yüzünden o sene zeytin ağaçlarınız dan verim alamazsınız. Bunun amacıyla zeytin ağaçlarınızın yapraklarına zeytin sineklerinin gelmemesi amacıyla tuzaklar hazırlamalısınız. Yukarıda saydığımız maddelere dikkat ettiğiniz vakitte zeytin ağaçlarınız verimli olacaktır.