Uzaktan Eğitimin Örgün Öğretimden Farkları Nelerdir?

/ 9 Şubat 2019 / 0 views / yorumsuz
Uzaktan Eğitimin Örgün Öğretimden Farkları Nelerdir?

Uzaktan eğitim yüksek lisans programı teknolojinin faydalarından yararlanılarak zaman ve mekan sınırlaması olmaksızın insanların eğitim almasını sağlayan eğitim programıdır. Üniversitelerde genellikle uygulanan örgün öğretimden en büyük farkı ise zaman ve mekan sınırlamasının olmaması. İstediğiniz saatte ve yerde eğitim alma hakkı söz konusu. Uzaktan eğitim yüksek lisansın örgün öğretimden en büyük farkı, internetten üzerinden yapılan derslere yetişemeyen öğrenciler, arşive kaydedilmiş olan derslere istedikleri saatte giriş yapabiliyorlar. Kısacası, kişi bağımsız olarak istediği dersi istediği şekilde alma hakkı vardır.

Uzaktan eğitim yüksek lisansı programları sayesinde hiçbir dersten geri kalmıyor aynı zaman da devamsızlık gibi bir sorununuzda kalmamış oluyor. Rahat bir ev ortamında alınan eğitimle bilgiler pekişiyor, istediğiniz zamanda sisteme tekrar girerek aynı dersi defalarca dinle şansıda mevcut. Örgün öğretimde ders yalnızca bir defa işlenir ve kaçırıldığı zaman da tekrarı olmaz. Uzaktan eğitim yüksek lisansının sahip olduğu bu pozitif yönlerden dolayı zamanla bu eğitime talep de artmaktadır. Uzaktan eğitim yüksek lisans programında istediğiniz şehirde ki üniversiteden eğitim almak da söz konusu. Örgün öğretimde ise mutlaka eğitim aldığınız şehirde bulunmanız gerekir.

Diplomadaki fark ise eğitimi aldığınız kuruma göre değişmektedir. Bir uzaktan eğitim programına yazılmadan önce kurumdan bu bilgiyi alabilirsiniz bazı üniversiteler diplomaya uzaktan eğitim ibaresi eklerler bazıları eklemezler. Diplomaların geçerliliği aynıdır sadece kişilerin görüşlerinde farklılık olabilir fakat resmi olarak ikisi de aynı geçerliliğe sahiptir hatta dediğimiz gibi bazı üniversitelerin bu programlarını tamamladıktan sonra alacağınız diploma normal yüksek lisans programlarından alacağınız diploma ile birebir aynı olacaktır.