Turkovac Aşısı Ne Kadar Etkili?

/ 5 Kasım 2021 / / yorumsuz
Turkovac Aşısı Ne Kadar Etkili?

Turkovac aşısı ne kadar etkili? Türkiye tarafından koronavirüs ile mücadele kapsamında üretilmiş bir aşı. Turkovac, yapı olarak inaktif aşılar kapsamında. Yani ölü virüs aşısı. İnaktif aşı olması nedeniyle sinovac aşısıyla sık sık karşılaştırılıyor. Bu karşılaştırma sonucunda, sinovac aşısıyla benzer özellikler gösterdiği kanıtlanmış. İki aşı da inaktif aşı ve yapı olarak aynı denilebilir. Fakat çalışmalar neticesinde turkovac aşısı kimi özellikleriyle sinovacla eş değer tutulmuş, bazı özellikleriyle ise sinovactan üstün gelmiş.

Turkovac Aşısı Ne Kadar Etkili? Ne Kadar Güvenilir?

Faz2 çalışması başarıyla tamamlanan turkovac aşısı elde edilen bilgiler doğrultusunda güvenilirlik açısından tam not aldı. Güvenilirlik ve etkinlik konusunda olumlu sonuçlar kaydedildi. Hem güvenli olduğu saptandı hem de etkinlik konusunda olumlu sonuçlara varıldı. Yakın zamanda Faz3 çalışmalarına hazırlanan turkovac aşısı için gönüllülere ihtiyaç duyuluyor.

Turkovac Aşısı İçin Gönüllü Başvurusu

Yerli aşımız olan turkovac aşısı için gönüllü olmak oldukça kolay. Gönüllü olmak isteyenler e- nabız üzerinden randevu alıp aşılamaya katılabilir. İnaktif aşılar daha az yan etkiye sebep olan aşılardır. Bu nedenle tereddüt etmeden gönüllü olunabilir. Yerli aşımıza, dışa bağımlı olmamak adına gönüllü olabilmeliyiz.

Turkovac Aşısı Ne Kadar Güvenilir.
Turkovac Aşısı Ne Kadar Güvenilir.

Turkovac Aşısı Koruyucu Mu?

Turkovac aşısı koruyucu mu? Hiçbir aşı yüzde yüz koruyucu değildir. Bu nedenle turkovac aşısı olmuş bir kimse için de covid olma ihtimali yoktur diyemeyiz. Aşılanan insanlarda belli oranda ama daha hafif olmak kaydıyla bu hastalığı geçirebiliyor. Şunu bilmek gerekir ki eğer yüksek oranda aşılama olursa, virüsün insanı hastalandırma oranının düştüğünü söyleyebiliriz. Yani, aşı ile toplum genel anlamda korunuyor. Ancak aşı olmayan insanlar artarsa virüsü yenmek kolay olmayacaktır. Çünkü virüs, aşılanmayan insanlar arasında dolaşmaya devam ediyor. Salgını bitirmek için aşılamanın yüksek olması gerekiyor.

Turkuvac Aşısı Ne Zaman Uygulanabilecek?

Türk aşısı yani turkovac aşısı için herhangi bir tarih belirlemek şu an için doğru değil. Turkovac aşısı ne kadar güvenilir? Henüz çalışmalar tamamlanmış değil. Bu yüzden tarih belirlemek çok zor görülüyor. Fakat şunu bilmek gerekir ki, çalışmalar olumlu cevaplar veriyor . Yerli aşı olan turkovac oldukça etkin ve bir o kadar da güvenilir. Çalışmaların kısa sürede tamamlanması ve yeni yılda uygulamaya konulması muhtemel görülüyor.