Taze Balık Nasıl Anlaşılır?

/ 30 Temmuz 2019 / / 1 Yorum
Taze Balık Nasıl Anlaşılır?

Güzel bir balık yemeği yapmak istiyorsanız aldığınız balığın taze ve iyi saklanmış olması gerekiyor. Günümüzde ise taze balık bulmak zor bir hal aldı. Piyasaya çoğunlukla taze görüntüsü verilen veyahut taze olarak lanse ettirilen bayat balıklar sürülüyor. Bizde, taze ve bayat balıkları birbirlerinden nasıl ayırt edebileceğinizi, iki konuya da ayrıntılı açıklama yaparak anlatmak istedik.

Taze Balıkların Özellikleri

-Taze balıkların gözleri parlak olur ve dışarıya doğru çıkık kavisli bir yapıya sahiptir. Bayatlamaya süreci başladığı zaman ise gözlerindeki parlaklık azalır ve gözleri içeriye doğru çökmeye başlar.

-Taze balıkların derileri gergin olur. Pullu balık pulları oldukça parlak olur. Pulsuz balıklar da ise bayatlama süreci başlayınca derilerinde buruşmalar meydana gelir ve parlaklıkları azalır. Taze bir balığın derisine dokunduğunuz zaman oluşan çukurluk elinizi çektiğiniz zaman eski halini alır.

-Taze bir balığı başından tutup kaldırdığınız takdirde kuyruk kısmı aynı tepside durduğu gibi dik gözükür.

-Taze balıkların solungaç bölgeleri parlak kırmızı olur. Piyasada yer alan bazı balıkçılar bayat balıkların solungaç bölgelerini kırmızı mürekkep ile boyayıp balıklara taze görüntüsü vermeye çalışıyor, bu noktada son derece dikkat etmelisiniz. Eğer balığın solungaç bölgelerinden kırmızı sıvı akıyorsa onun kan olup olmadığını incelemelisiniz.

-Taze ve pullu balıkların pulları vücuda yapışık bir halde olur. Hatta balığın pullarını temizlerken zorlanabilirsiniz.

-Taze balık koku salınımı yapmaz. Balık taze olduğu için vücudundaki asit daha salınmaya başlamamıştır.

Balık alırken çok dikkatli olmalısınız, bayat balık tüketimi sonrası meydana gelen zehirlenme durumlarında geç müdahale edildiği takdirde veyahut biriken toksin miktarının fazlalığı sonucu ölüm riski bile oluşabiliyor.

Taze balıkları ise mümkün olduğunda iyi şekilde saklamanız gerekiyor zira taze balıklar kısa süre içinde bozulabilecek yapıya sahiptirler.

Taze Balık Nasıl Anlaşılır? (1 Yorum)

  1. hiç bilmiyordum ama denenir ya. zaten kokusunu hiç sevmiyorum bari bayat yemeyelim di mi 🙂