Smear Testi Nedir Neden Gereklidir

/ 4 Mart 2019 / 22 / yorumsuz
Smear Testi Nedir Neden Gereklidir

Rahim boynunda kansere dönüşme potansiyeli taşıyan hücreler, ilk ortaya çıktıklarında, genellikle belirti vermezler. Ne kadınlar bu değişikliğin farkına varırlar, ne de doktorlar yalnızca vajinaya ya da rahim boynuna bakarak bir tanıya varabilirler. Söz konusu durum ancak mikroskopla inceleme sonucu saptanabilir. Bu nedenle de kadınların düzenli aralıklarla smear testi yaptırmalarının yaşamsal önemi vardır. Tanı ne kadar erken konursa, tedavi o ölçüde kolay ve başarılı olur.

Smear, çoğunlukla rahim boynu kanseri tanısı amacıyla yapılmaktaysa da Smear çok kolay yapılan, basit bir testtir; hiçbir ağrıya yol açmaz. Doktor, “spekulum” adlı bir aracı vajinaya yerleştirerek rahim ağzını görür. Sonra da bir çubuğu hafifçe dokuya sürüp örnek alır.

Sözgelimi, yumurtalık ve rahim kanserine ait hücreler de smearde görülebilir. Ancak bu her zaman olmadığından, smear, rahim ya da yumurtalık kanserlerine özgü bir tanı aracı değildir.
Smear, vajinadaki enfeksiyonların (akıntı biçiminde belirti verirler) tanısında da yararlanılan bir yöntemdir. Her-pes, mantar ve trikomonas enfeksiyonları smear yöntemiyle ortaya çıkarılabilir. Ayrıca smearle, spiral kullanan kadınlarda bulunan bir mikroorganizma türünün varlığı da saptanabilir.

Smear testi nerede yapılır

Smear testi jinekolojik muayenenin yapıldığı hastanelerde, kliniklerde ve dispanserlerde yapılır. Muayenehanelerde de uygulanan bu test, aslında hem basit hem de çok kolaydır.

Smear testi ne zaman ne sıklıkta yapılır

Yapılan smear testlerinin yüzde 10 kadarının doyurucu sonuç vermediği ya da güvenilir olmadığı ortaya konmuştur. Bu nedenle kadınlara, yaptırdıkları ilk smear testinin üzerinden bir yıl geçtiğinde testi yinelettirmeleri önerilmektedir. Eğer yapılan ikinci smear testinin sonucu, hücrelerin normal olduğunu ortaya koyarsa, üç yıl kadar testin yinelenmesine gerek olmadığı öne sürülmektedir.

Rahim boynu dokusundaki koyu renkli hücrelerin bulunduğu yerde (en üstte) anormal hücreler vardır. İn-situ kanser olarak değerlendirilen bu durum ilerleyebilir ve hücreler daha derinlere yayılabilir. Üstte, kanser hücrelerinin (koyu renkli) daha alttaki dokuya yayılmış olduğu görülmektedir.
Ancak, adet dönemi dışında kanama ya da cinsel ilişki sonrası kanama gibi belirtiler ortaya çıktığında, bu belirtiler kanser belirtisi olabileceğinden, en kısa zamanda doktora gitmek gerekir.

Smear testi hücrelerde olağandışı bir özellik olduğunu ortaya koyarsa, çok daha kısa aralıklarla yinelenmesi gerekir. Ama bu durumda da bir ay gibi bir süre içinde yeniden smear yaptırmak anlamsızdır, çünkü bu süre içinde ilk test için alınmış olan hücrelerin yerine yenileri gelmez. Başka bir deyişle, bu kadar kısa sürede yinelenmiş bir testin sonucu doğru olamaz.