Sahurda Yenmesi ve Yenmemesi Gereken Yiyecekler

/ 11 Mart 2020 / / yorumsuz
Sahurda Yenmesi ve Yenmemesi Gereken Yiyecekler

Ramazanın gelmesi ile birlik de sahurlara kalkılır yemekler yenilir ramazan davulcularının sesleri ile çınlar çevremiz, Bu gelenek görenek ve dinimizdeki güzelliklerin yanı sıra oruç aç kalmak değil nefsimizi terbiye etmek ruhumuzu dinlendirmek olarak da düşünebilirsiniz ramazanların güzelliği ile çevre de kötülük olmaz, herkes kelimelerini daha dikkatli seçerek konuşur.

Oruç tutacak bireylerin sahura mutlaka kalmaları tavsite edilir. Ertesi gün beden de halsizlik kırgınlık olmaması açısında sahurunuzu yapmanız gerekiyor. Peki sahurda neler yenilmeli içilmeli neler yenilmemeli bunların üzerin de duralım.

Sahurda gün boyu sizi tok tutacak hafif ağır olmayan besinlerden tüketmeniz si uyuduğunuz vakit ağırlaştırmayacak oruç iken su gereksinimi aramayacak şekilde yemeğinizi seçin, yedikleriniz amacıyla da yumurta kesinlikle olsun o sizi oruç iken tok tutacak, süt kan şekerini dengeleyerek baş ağrıları, baygınlık hissini ortadan kaldırır, kuruyemiş bol tahıllı olmasından besleyici tok tutucu ve faydalı yağları içerdiğinden sahurda eksik etmeyiniz.

Sahur da sıhhatli hafif besinler seçilmeli bunlardan biri de yeşil yapraklı besinler az pişirilerek yada salata olarak tüketebilirsiniz

Sahurda yenmemesi gereken besinler: şekerli besinler bal, reçel tatlı gibi tuzlu peynirler, sucuk, salam, zeytin, turşu tuz çok olmasından su gereksinimi doğar. Mideyi şişirecek hamur işlerinden uzak durmak gerekiyor, bunları yiyip yatmak son derece zararlı.

Daha önce sahurda yenmemesi gereken yiyecekler makalemizi de yayımlamıştık. Dilerseniz bir göz atın.

Yağlı yemekler yemek kızartma gibi besinlerden tüketen şahıslar hazımsızlık yaşarlar rahat uyuyamazlar ve aynı vakit da sindirimi zor besinlerdır yememeniz tavsite edilir. son olarak da şunu söylemek istiyorum sahur vaktini geçirmeyi unutmamalısınız şuandan tutulan oruçlarınız kabul olsun.