Pandemi Sürecinde Ekonomik Tedbirler Ve Türkiye

/ 8 Kasım 2021 / / yorumsuz
Pandemi Sürecinde Ekonomik Tedbirler Ve Türkiye

Pandemi sürecinde ekonomik tedbirler ve türkiye, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinde ortaya çıkan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından “pandemi” olarak ilan edilen Korona virüsüyle mücadele etmek için Türkiye’de pek çok mali tedbir alınmıştır. Fakat önceki ekonomik krizlerde gidilen vergi indirimlerinden ziyade, bu sıralar en dikkat çeken mali tedbir, vergilerin ertelenmesi olmuştur. Ekonomik durgunluğun nedeni öncekilerden farklı olduğu için alınan tedbirler de dolayısıyla farklı olacaktır.

Alınan diğer mali tedbirlere özellikle sağlık personelinin istihdamı, yaşlı vatandaşlara ve kronik hastalığı olanlara vergi kolaylıkları, belediyelere mali kolaylıklar, seyahat ve turizm gibi sektörlere yönelik ilave vergi indirimleri, düşük ve orta gelirlilere maddi destek örnek verilebilir. Elbette bu tedbirler devlet harcamalarının artmasına sebep olmuştur dolayısıyla bütçe hedeflerine ulaşılabilmesi için sıkı mali tedbirler alınması beklenmektedir. Çünkü korona virüs birçok sektörde durulmaya sebep olmuştur. Covid 19 virüsü bilhassa tarım sektöründe yaşanan durulma, gıda güvenliği ve besin yetersizliği gibi konularda insanları endişelendirmektedir. Turizm ve ulaşım sektörü de pandemiden nasibini alan sektörler arasındadır.

Covid 19 Virüsü
Covid 19 Virüsü

Pandemi Sürecinde Ekonomik Tedbirler Ve Türkiye Hakkında

Bu anlamda normalleşmeye gidilirken devlet bazı daraltıcı önlemler almak zorunda kalacaktır. Mesela vergiler artırılabilir, kamu harcamaları mümkün olduğunca azaltılabilir veya finansmanı karşılamak için devlet borçlanmaya da gidebilir. Enflasyon ve faiz oranları da etkilenecektir. Korona virüs arz tarafındaki belirsizlikler de talep daralmasına sebep olacaktır. Bireysel tüketim alışkanlıkları ve istihdam olumsuz etkilendiğinden Merkez Bankaları likidite sağlamaya çalışmaktadır. IMF Türkiye ekonomisi için 2020 yılında yüzde 5 küçülme öngörüsünde bulunmuştur ve malum koşullar düşünüldüğünde ekonomik açıdan ülkeyi sıkıntılı günlerin beklediği söylenebilir.

Bu sıkıntılı günleri atlatabilmek için devlet aşamalı bir şekilde daraltıcı mali tedbirler uygulayacaktır. Küresel bir dünyada yaşadığımız için artık ülkelerin birbirinden kopuk bir şekilde yaşaması ve bir ülkede olan bir olayın diğerini etkilememesi beklenemez. Üstelik yakın gelecekte salgının tamamen bitmesi mümkün gözükmediğinden ve bazı ülkeler sürü bağışıklığı sistemini benimsediğinden salgın en iyi ihtimalle kontrol altına alınabilir ancak tekrar yayılmayacağı garanti edilemez. Bu nedenle salgının etkilerine finansal açıdan hazırlıklı olmak ve mali tedbirler almak çok önemlidir. Salgın esnasında devletin yaptığı harcamalar, vatandaşa destek olmak ve süreci minimum hasarla atlatmak odaklı olduğundan ciddi oranda artmıştır. Bu artışı dengeleyebilmek için de kamu maliyesinin sağladığı her tür daraltıcı tedbirin yani vergi artışının, kamu borçlanmasının artışının ve kamu harcamalarında tasarrufun görülmesi muhtemeldir. Ayrıca yaşadığımız bu küresel dünyada bu gibi durumlara hazırlıklı olmak için devlet çeşitli sağlık fonları oluşturabilir, sağlık personelinin istihdamına ağırlık verebilir ve hastane sayısını da artırabilir. Çünkü pandemi esnasında pek çok ülkede bu tarz sıkıntılar yaşanmıştır ve bunların tekrar olmasının önlenmesi için sağlık alanında bazı yeniliklere gidilebilir.