Minnet Duymak Bir İnsanın Hayatını Nasıl Değiştirir?

/ 4 Nisan 2020 / / yorumsuz
Minnet Duymak Bir İnsanın Hayatını Nasıl Değiştirir?

Hepimizin hayatlarında bir yerlerde çok sevdiğimiz veya üzüldüğümüz insanlara yardım etmişliğimiz vardır. En çok da minnet duygusunun arandığı adres evli çiftler arasında oluyor. Hastalıklarında eşlerin ne kadar iyi muamele edildiği. Eşlerden birinde maddi olanak yetersizliği nedeniyle saygı ve değer göstermesi bu noktada önemli.  Çiftlerin zor zamanlarında yanında olması minnet duymaları gereken bir konu. İyilik yapılmış olan kişi bu iyiliği karşılıksız yapmış olması gerekiyor. Fakat iyilik yapan kişide nankör olmamalı o da düştüğünde varsa maddi yoksa manevi olarak yanında olması minnet duyması lazım. Kimim başına ne geleceğini sonuçta kimse bilemez. O yüzden bu oldukça hassas bir konu.

Minnet duygusu olan kişiler daha çok endişeli ve kaygısızlardır. Yani vicdan olarak kalp olarak içleri rahattır. Ellerinden geleni yaptıkları için hayatları boyunca endişe duymazlar. Bu bazen anne ve babamıza olan bakım ve sorumluluk gibi düşünebilirsiniz. Vicdanen rahat ve mutlu olmak için insanlık vazifesi olarak yardım etmek rahatlatıcı meditasyon görevi yapar. Hayattan daha çok memnuniyet ve mutluluk duyarlar. Daha güler yüzlü ve neşelidirler.

Çok küçük bir örnek vermek istiyorum: yaşlı bir ninemiz karşıdan karşıya geçmekte zorlanıyor. Buna yardım etmeden geçmek eve döndüğünüzde keşke yardım etseydim demek yerine yardım elini uzatmak bizi oldukça huzurlu ve sorumluluk sahibi minnet duygusu geniş bir insan olduğunuzu gösterir. Sorumluluk sadece aile değil etrafınızda olan kişilere karşı da sorumlusunuz. Yardıma ihtiyacı olan birini görerek yardım etmemek eminim herkesi rahatsız eder. Minnet duygusu taşıyan insanların başkalarını dikkate alan, kararlı, vicdanlı, yardımsever, ilgili, neşeli ve iyimser olduklarını belirtmiştir. Kısacası şunu söyleyebiliriz ne kadar çok minnet duygusu gelişmiş insanlar olursak dünya o güzel olur herkes için.