LPG’li Araçlarda Karşılaşılan Sorunlar ve Çözümleri

/ 13 Mart 2019 / 29 / 2 Yorum
LPG’li Araçlarda Karşılaşılan Sorunlar ve Çözümleri

10 yıl öncesine kadar insanların araçlarına LPG taktırmaları için önemli bir sebep vardı. Bu sebep ise LPG litre fiyatının benzin litre fiyatının neredeyse yarısı kadar ucuz olmasıydı. Ancak günümüzde bu durum biraz önemini yitirdi. Çünkü litre fiyatları birbirine çok yaklaştı. LPG sistemi takılı olan araç sahipleri bu sistemin bakımına da özen göstermek zorunda kalıyorlar. Sistem sonradan araca takıldığı için belirli zamanlarda bakımının yapılması hem güvenlik açısından hem de akıt tüketimi açısından oldukça önemli.

LPG sisteminde bir arıza olduğunu düşünüyorsanız bunun gerçekten LPG kaynaklı olduğunu düşünmeden önce aracınızın benzin sistemini kontrol etmenizde yarar var. Çünkü ana yakıt sistemi düzgün olarak çalışmayan bir aracın LPG sistemi de düzgün çalışmayacaktır. Aracınızı hemen LPG ustasına götürürseniz muhtemelen sizden biraz par alıp sorunu hallettiğini söyleyecektir.

Aracınız LPG’de iken çok yakmaya başladıysa bunun sebebi yine benzin ayarlarınızdır. Hava filtresinin tıkalı olması benzin karışımınızın zengin karışım olmasına sebep olacaktır. Zengin karışım yakan bir araç LPG’de çalışırken de aynı şekilde normalden fazla LPG tüketmeye başlar. Aracınız yağ yakıyor ve su eksiltiyorsa elbette bunun da sebebi LPG olamaz. Bunun sebebi aracın motorundaki sorundur.

LPG sisteminde görülen sorunların en önemlisi LPG beyninin zarar görmesidir. LPG beyni zarar gördüğün araç kesinlikle LPG sistemine geçmez. Bu güvenlik açısından bilinçli olarak yapılmış bir durumdur. Bu durumda servise göstermekte fayda vardır. Bununla birlikte araç LPG’de çalışırken frene basıp durduğunuz tekrar benzine geçiyorsa yine LPG beynine bir uzman tarafından baktırmakta fayda vardır.

LPG’li Araçlarda Karşılaşılan Sorunlar ve Çözümleri (2 Yorum)

  1. LPG hakkında net bilgiler verilmiş fakat daha geniş bilgiler eklerseniz daha çok kişinin işine yarar düşüncesindeyim. makale için teşekkür ederiz başarılarr