Kuruyemişin Saymakla Bitmeyecek Faydaları

/ 22 Mart 2019 / / yorumsuz
Kuruyemişin Saymakla Bitmeyecek Faydaları

Kuruyemişin kilo aldırmak gibi etkileri olmasına rağmen insan sağlığına faydalı birçok özelliği de bulunuyor. Kuruyemiş tüketirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ne kadar tüketildiği olacaktır. Pek çok insan bu tüketimi televizyon izlerken yaptıklarından dolayı bu oranı ayarlamakta zorluk çekiyorlar ve farkında olmadan aşırı olarak tüketiyorlar.

Uzmanların yaptığı açıklamalara göre, beyaz leblebi mide suyunu çekiyor ve bu özelliği sayesinde zayıflamak isteyenlerin açlıklarını bastırmalarını kolaylaştırıyor. Ağırlıklı olarak Adapazarı civarlarında yetiştirilen iç kabak çekirdeği prostat hastaları ve bağırsağında tenya bulunan hastalar tarafından aç karnına tüketildiğinde oldukça etkin bir ilaç olabiliyor. Yine aynı şekilde günde bir-iki tane yenmesi önerilen acı badem, şeker hastalarına fayda sağlarken, üryani erik ve kabuğu soyulmuş incirin ise bağırsakları yumuşattığı belirtiliyor.

Günde 10- 12 adet tüketilen Antep fıstığının bir insanın günlük yağ ihtiyacını karşılayabildiği, 100 gram Antep fıstığının B1 vitamini ve fosfor ihtiyacının %35’i ve protein ihtiyacının tamamını karşılayabildiği belirtiliyor. Kajunun içerdiği çinko sebebiyle gribal enfeksiyonlara karşı koruyucu bir etkisi olduğu, ayrıca kemik ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine de katkı sağladığı belirtiliyor.

Fındığın ise cildi güzelleştirmenin ötesinde kolesterolü düşürerek kalp krizi riskini azaltması ve enerji verici ve besleyici özelliği sebebiyle hem yetişkinlere hem de çocuklara öneriliyor.  Kuruyemişler, stres sorunu yaşayan insanların öfke kontrolünü sağlayabilmelerine yardımcı olduğu gibi sigarayı bırakmaya çalışan insanlara da oyalayıcı bir etkisi olması sebebiyle öneriliyor. Elbette sigaranın yerine kuruyemişi koyanların kilo sorunu yaşamamak adına dikkatli olmaları da son derece önemli.