Kredi Kartınızı Nasıl Doğru Şekilde Kullanırsınız?

/ 11 Şubat 2019 / / yorumsuz
Kredi Kartınızı Nasıl Doğru Şekilde Kullanırsınız?

Günlük hayatımıza büyük kolaylıklar sağlayan kredi kartları yanlış kullanım sonucu birçok soruna da yol açabiliyorlar. Bu finansal ürünlerin doğru kullanımına yönelik tavsiyelerimizi aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Kredi kartları doğru kullanıldığı takdirde hayatımızı kolaylaştıran finansal ürünler. Fakat, yanlış kullanıldığında da hayatımızı bir kabusa dönüştürebiliyor. Kredi kartı nasıl doğru kullanılır?

Öncelikle kredi kartını seçerken harcama alışkanlığımıza göre bir kredi kartı seçmemiş en doğru yol olacaktır. Bunun dışında dikkat edilmesi gereken bir konu da her ay düzenli bir şekilde kredi kartı ekstrelerinin takip edilmesi olacaktır.

Birtakım maliyetler var. Bunlardan kurtulmanın yolu nedir?

Aslında bakarsanız, geçim kaynağı aracı olarak kredi kartı kullanılması durumunda evet çok fazla bir faiz yükümlülüğü altına girebiliyoruz. Bunun dışında, dönem içinde, yani ay içinde yaptığımız harcamaların toplamına biz dönem borcu diyoruz. Dönem borcunun tamamının ödendiği durumlarda kredi kartı çok güzel bir ödeme aracı. Ama bunun dışında faiz yükümlülükleri artıyor. Eğer, asgari ödeme tutarını yaparak sadece ödemelerimizi yapıyorsak bu sürdürülebilir olmuyor. Çünkü, dönem borcundan kalan kısmına bir faiz işliyor. Bu faiz de bizi yine maliyetlere itiyor.

Yapılmaması gerekenler neler?

Asgari ödemeyle ilgili olanını belirttik sadece asgari ödemeyi ödeyerek kredi kartı borcunu ödemek sürdürülebilir değil. Bunun dışında bir de nakit avans konusu var. Çok acil olmadıkça nakit avans çekmemeliyiz. Çünkü hem gecelik faiz işliyor hem de faiz oranları çok yüksek.

Tavsiye

Bir kadın Nelerden Etkilenir?