Kredi Kartı Başvurusu Neden Onaylanmaz? Sebepleri nelerdir?

/ 7 Temmuz 2019 / 762 / yorumsuz
Kredi Kartı Başvurusu Neden Onaylanmaz? Sebepleri nelerdir?

Kredi kartları, sunduğu taksitli alışveriş fırsatları ve nakit ihtiyacının giderilmesi gibi nedenlerle ülkemizde, yapılan harcamalarda sıklıkla tercih edilmektedir. Kredi kartları, bu avantajlarının dışında puan biriktirme ve kazanılan puanlarla alışveriş yapabilme fırsatlarını da sunduğundan oldukça avantajlıdır. Ülkemizde, kredi kartı kullanımı yaygındır fakat bazen kişilerin bankalara yaptıkları müracaat olumsuz olarak sonuçlanmaktadır. Bu durumda, bankadan olumsuz yanıt alan kişiler kredi kartı başvurusu neden onaylanmaz diye araştırmaktadır. İşte kredi kartı başvurusunun onaylanmama nedenleri

Kredi notu, kişilerin kredi kartı ya da kredi başvurusu yaptığında, bankaların kişiler hakkında geçmiş bilgilerine bakıp fikir edindiği bir puanlama sistemidir. Bu puanlama sistemi, banka müşterisi olan her bir kişiye, sergiledikleri tutum karşısında verilen puandır. Bu not sistemi, kişilerin sahip olduğu notlara göre kategoriler halinde bulunur. Riskli ve çok riskli grupta bulunan kişilerin, bankalara yaptıkları kredi kartı başvurusu genellikle olumsuz olarak sonuçlanır. Dolayısı ile kredi notu düşüklüğü, kredi kartı başvurusunda onay alınmamasına etki eden etkenlerden biridir.

Kredi Kartı Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Kredi kartı başvurusu neden onaylanmaz sorusunun bir cevabı kredi notudur fakat bu tek başına bir neden değildir, kredi kartının çıkartılmasına ret sebepleri başka durumlardan da kaynaklanabilmektedir. Bankaya müracaat esnasında verilen bilgilerin doğruluğu ve müşterinin şeffaflığı büyük önem taşımaktadır. Yapılan kredi kartı başvurusunda olumlu cevap alabilmek için, bankanın istemekte olduğu bu bilgileri dürüstçe ve doğru bir şekilde vermek gerekmektedir.

Kredi kartı başvurusu yapılırken, banka müşterisi çeşitli formları doldurur. Bu formda yer alan bilgilerin eksiksiz ve doğru doldurulması gerekmektedir. Çünkü banka, kişiden aldıkları bu bilgileri daha sonra teyit etmekte ve doğrulamaktadır. Eğer banka müşterisi, bankaya doğru olmayan bir bilgi sunarsa bu ortaya çıkıyor ve bankanın müşteriye olan güveni zarara uğruyor. Bu durumda banka, güven duymadığı müşterisine kredi kartı onayını vermeyebiliyor.

Kredi kartı başvurularında, banka başvuran kişinin ödenmemiş bir borcu olduğunu tespit ederse yine kredi kartı başvurusu olumsuz olarak sonuçlanır. Eğer bir kredi kartı başvurusu yapacaksanız ve ödenmemiş bir borcunuz var ise, öncelikle bu borcu kapatmanız gerekmektedir.
Bir kredi kartı çıkartmak için bir bankaya başvurduğunuzda, banka sizden muhakkak gelir belgesi isteyecektir. Bu gelir belgesi aynı zamanda sizin çıkartmayı planladığınız kredi kartının limitinin de belirleyicisi olacaktır. Örneğin; aylık geliri asgari ücretle sabit olan bir kişinin, 10 bin TL’lik kredi kartı talep etmesi ve bankanın buna onay vermesi neredeyse imkânsızdır.

Kredi Kartı En Kolay Nasıl Çıkartılır?

Kredi kartı başvurusu neden onaylanmaz sorusuna gerekli olan cevapları alıp, konu hakkında bilgi sahibi olunduğuna göre kredi kartını en kolay şekilde nasıl edinebiliriz sorusunun cevabını verelim…

Kredi kartı çıkartmak niyetinde olan bir kişi, maaşını aldığı bankaya giderecek başvuruda bulunursa, kredi kartı çıkartma işlemleri daha hızlı işleyecektir. Çünkü banka, kendisinden maaş alan müşterisine kredi kartı onayı verirken daha esnek davranırlar.

Hali hazırda bir kredi kartı kullanıcı iseniz ve yeni bir kredi kartı çıkartmak istiyorsanız, kullanmakta olduğunuz kredi kartının aylık ödemelerini muntazam bir şekilde yapıyor olmanız, duruma artı olarak yansıyacaktır. Çünkü kişilerin tüm finansal hareketleri ve tüm finansal geçmişleri kayıt altına alınmaktadır. Kredi kartı için kendisine başvuru yapılan bankalar, kişilerin bu bilgilerine ulaşırlar ve düzenli ödeme yapıldığı bilgisine ulaşırlarsa kredi kartı onayı vermekten çekinmeyeceklerdir. Ayrıca, kullanılmakta olan kredi kartı ödemelerinin asgari tutarının değil; aylık borcun tamamının yatırılması kişilere ve kredi notlarına olumlu olarak yansıyacaktır.