Hayvancılıkta Hibe Desteği Nasıl Alınıyor ve Çeşitleri Nelerdir?

/ 2 Şubat 2019 / / yorumsuz
Hayvancılıkta Hibe Desteği Nasıl Alınıyor ve Çeşitleri Nelerdir?


Özellikle hayvancılıkla uğraşan kişilerin en büyük yardımcısı olan hibe desteği sayesinde hayvancılıkla uğraşan kişilere rahat bir nefes aldırabilmektedir. Bu krediler devlet tarafından hibe edilen krediler olduğu için tamamen geri ödemesiz krediler ya da faizsiz olarak verilen krediler olarak verilmektedir. Ancak bu kredilerin kişiler tarafından kullanılabilmesi için kişilerin belirli niteliklerde olması ve devlet kurumlarına çok iyi ve yararlı projeler sunmaları gerekmektedir.

Hayvancılık hibe desteği nasıl alınır? 

Öncelikle hibe desteklerinin alınabilmesi için sıkı çalışılması ve proje üreten firmalardan destek alınması daha faydalı olmaktadır. Hibe kredisi başvurusu yapılmadan önce bunların tam olarak gerçekleştirildikten sonra başvuru formunun doldurulması kredi başvurusunun kabul edilebilmesi için en faydalısı olacaktır. Ancak büyükbaş hayvan üreticisi sayısının az olması devletin teşvik kredileriyle ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır. Özellikle yurt içi piyasa da et fiyatlarının yükselmesi devletin üreticileri teşvik sağlamasını zorunlu kılmaktadır. Bir diğer kredi seçeneği ise bankalar tarafından verilen düşük faiz oranlı hayvancılık kredileridir. Hayvancılık kredisi veren bankaların başında devlet destekli olan Ziraat bankası gelmektedir ve diğer bankalarda bu kredileri müşterilerine sunmaktadır.

Hayvancılık Hibe Desteği Nasıl Alınır ve Hibe Desteği Çeşitleri Nelerdir?

Her şey tamamlandıktan sonra hayvancılık hibe desteği nasıl alınır? Yapılan hazırlıklar ve istenilen belgeler tam olarak karşılandıktan sonra hibe desteği rahatlıkla alınabilmektedir. Hayvancılık, tarım ya da farklı alanlarda işlerini devam ettiren kişilere verilen hibe destek kredileri ihtiyaç farklılıklarına göre farklı miktarlarda verilebilmektedir. 2019 yılı içerisinde yatırımcılara yapılan destek, projenin %50’si ile %70’ i arasında değişebilmektedir. Bu yıl devletin hibe destek kredilerine ayırdığı bütçenin 85 milyon TL olduğu görülmektedir. Her yıl açıklanan hibe kredi başvuru kılavuzları düzgün bir şekilde takip edilerek hibe desteğinin alınması kolaylaştırılabilmektedir.