Görme yeteneğinizi geliştiren 10 antrenman!

/ 21 Ekim 2019 / / yorumsuz
Görme yeteneğinizi geliştiren 10 antrenman!

Gözlerimize antrenman yaptırmak çok az kişinin yaptığı bir gerekliliktir. Yıllar içerisinde yorulan gözlerimiz vizyonunu kaybedebilir, genişliği azalabilir, bulanıklığı artabilir. Bu olumsuz etkilerin önüne geçmek için günlük sadece 10 dakikanızı ayırarak yapacağınız göz antrenmanı size çok iyi gelecektir. İşte vizyonunuzu arttıracak 10 göz antrenmanı:

  1. ”İki dakika boyunca gözlerinizi kapatıp açın.” Bu hareket gözlerinizdeki kılcal damarları harekete geçirecek ve kan toplayarak akışı hızlandıracaktır.
  2. ”Gözlerinizi bir noktaya sabitleyin ve kafanızı önce saat yönünde sonra saat yönünün tersine çevirin.” Bu hareket gözlerinizde kan dolaşımını arttıracaktır.
  3. ”Bu harekette önce en sağınıza bakmanız sonrasında yavaşça gözlerinizi en sola doğru çevirmeniz gerekmektedir.”
  4. ”Gözlerinizi kapatın ve rahatlayın. Karanlık gözlerinizdeki fotoreseptör hücrelerin güçlendirilmesine yardımcı olur ve bunun da net görmenin korunmasına yardımcı olacağına inanılır.”
  5. ”Bakışınızı farklı yönlere doğru hareket ettirin. Sola, yukarı ve aşağı doğru bakın; Gözlerinizi dairesel hareketlerle çevirin; sekiz rakamı çizmeye çalışın.”
  6. ”Gözlerinizi üç ila beş saniye boyunca sıkıca kapatın, ardından açın. Bunu yedi kez yapın. Bu, göz kaslarınızı gevşetmenize yardımcı olur ve gözlerinizde kan dolaşımını artırır.”
  7. ”Tapınaklarınıza (gözlerin sağında ve solunda bulunan boşluklar) hafifçe parmaklarınızla bastırın. Bu basıncı yaklaşık iki saniye devam ettirin. Dört beş tekrar bunu uyguladıktan sonra dinlendirin. Bu göz içi sıvısının akışkanlığını iyileştirir.”
  8. ”Gözlerinizi açık tutarak bakışlarınızla basit geometrik şekiller çizmeye çalışın. (Üçgen, kare, yuvarlak vb.) Bundan sonra daha karmaşık şekillere geçebilirsiniz.”
  9. ”Gözlerinizi kapatın ve gözlerinizi yavaşça yukarı ve aşağı hareket ettirin. Bunu beş ila on kez tekrarlayın.”
  10. ”Gözlerinizi yakın ve uzak odaklanarak güçlendirin.”

Bu maddeyi biraz açacak olursak:

Herhangi bir yere oturup rahatlayın. Karşınızda boş bir duvar veya dikkatinizi dağıtmayacak bir ortam olursa antrenman sağlığı için daha iyi olacaktır. Yirmi – yirmibeş cm’lik bir boşluk bırakıp parmağınızı sabitleyin. Görüşünüzü ve odağınızı parmağınıza odaklayın. Bunu 10-15 saniye devam ettirin.

Ardından daha uzak noktadaki bir nesneye görüşünüzü odaklayın ve 10 15 saniye kadar ona bakın.

Bu da bittikten sonra daha uzak bir noktaya odaklanmaya çalışın. 10-15 saniye sürecek kadar. Bu üç tekrar bittiğinde tekrar baş parmağınıza odaklanın bu üçlü seti 5 tekrar yapmanız göz sağlınıza çok iyi gelecektir.