Ehliyet Alacaklara Öneriler

/ 3 Kasım 2019 / / yorumsuz
Ehliyet Alacaklara Öneriler

On sekiz yaşına gelen her gencin hayalini kurmaya başladığı araba sürme sevdası ehliyet almakla ilgili prosedürler düşünüldüğünde biraz tereddütle törpülenebiliyor. Ehliyet alma süreci ile ilgili sürekli olarak yapılan değişiklikler de akıllardaki soru işaretlerini artırıyor. Dikkat etmeniz gereken kurallar, ehliyeti aldıktan sonra işleyen süreç, ehliyet alabilmek için toplamda ödemeniz gereken ücretler, gireceğiniz ehliyet sınavının içeriğine dair her şeyi merakınızı gidermek adına sizler için derledik.

Ehliyet Almak İçin Alt Yaş Sınırı Nedir?

On sekiz yaşınıza geldikten sonra her şeyi özgürce yapabileceğinizi, tüm kapıların bir anda size açılacağını düşünseniz de gerçekte işler pek öyle yürümüyor. Evet, birçok şeyi tek başınıza yapabilecek özgürlüğe sahip hale geliyorsunuz ancak yine de on sekiz yaşında olmak her şey için yeterli bir sınır değil maalesef ki. Ehliyet almaya karar verdiğinizde belli bir yaş şartını da sağlıyor olmanız gerekiyor. Bu yaş sınırı ise ehliyet tipinden tipine göre değişiyor. Bildiğiniz üzere araç büyüklüğü, motor gücü, kullanım alanı ve araç niteliklerine göre ehliyet tipleri de değişiyor. Çünkü her bir aracı kullanabilecek sürücülerin nitelikleri de farklılaşıyor. Eğer iki tekerlekli bir araç sürmek istiyorsanız, motosiklet, motorlu bisiklet ve herhangi bir motorlu ve iki tekerlekli araç olabilir, bu durumda on sekiz yaşınızı beklemenize bile gerek kalmıyor. On altı yaşınıza geldiğinizde bu ehliyet türlerinden birine sahip olabiliyorsunuz. Küçük boy normal otomobil kullanmak istiyorsanız on sekiz yaşınızı tamamlamış olmanız gerekiyor. Üç tekerlekli motorlu araç kullanacaksanız ve aracın gücü on beş kilovatın üstündeyse, kamyon ve minibüs kullanacaksanız ise yirmi bir yaşınızı doldurmuş, yirmi iki yaşınızdan ise gün almış olmanız gerekiyor. Büyük boy otobüs ve traktör kullanımı için aranan şart da yirmi dört yaşınızı doldurmuş olmanız.

Ehliyet Belgesi Almak İçin Hangi Şartlar Yerine Getirilmeli?

En çok merak edilen konulardan biri de hangi ehliyet tipinin hangi araç için olduğunun karıştırılması. O kadar çok ehliyet tipi var ve her birinin şartı birbirinden öylesine farklı ki sürücü adayları da hangi ehliyet tipi için başvurmaları gerektiği konusunda doğal olarak kararsız kalıyorlar. Bir de ehliyet alırken bakılan geçmiş deneyimleriniz vardır ki bu konu genelde atlanır. Sadece A sınıfı sürücü belgesi alırken öncesinde herhangi bir alt sürücü belgeniz olması istenmez. Ancak onun dışındaki tüm sürücü belgelerinde bir önceki ehliyet grubuna dair sürücü ehliyetiniz ve deneyiminiz olması beklenir.