Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

/ 24 Şubat 2019 / / yorumsuz
Devlet Destekli Evlilik Kredisi  Nasıl Alınır?

Seçim zamanlarında verilen vaatler arasında elbette ki devlet destekli evlilik kredisi 2019 kredileri de bulunmaktaydı. Evliliği düşünen çiftlere su serpen bu fikir, resmî gazetede, yeni yönetmeliğin 4. kararnamesi ve 1. Yönetmeliği olarak yayınlanmıştır. Bu yayınlanan bilgiye göre, elbette ki bunlara da bazı şartlar getirildi. Evlenmeden önce 3 yıl para biriktirmiş ve evlendikten sonra da erkek ve bayanlar için 5 yıl boyunca para biriktirme zorunluğu getirdi. Elbette ki yaş sınırı da bulunuyor. Bu haktan yararlanabilmek için ise üst yaş sınırı 27 olarak belirlenmiştir. Yani, bu bilgiye göre, daha önce evlenmiş olan çiftler de 27 yaşını geçmemişlerse eğer, bu krediyi veren herhangi bir bankayı ziyaret ederek, çeyiz hesabı açtırabilir ve en az 3 yıl boyunca para biriktirebilirler. 3 yıl para biriktirdikten sonra, erkekler için 5 yıl şartı da öne sürülmektedir. Bunun yanı sıra 18 yaş altı kişiler için ise, evlilerin onayı ile birlikte hesap açtırmaları gerekmektedir. Yani, 18 yaş altı kullanıcıların hesaplarını velileri açtırması gerekiyor.

İlk defa evleniyor olmanız gerekiyor

Bahsettiğimiz 2019 evlilik kredisi hakkından yararlanabilmek için üst yaş sınırı 27 demiştik. Bununla birlikte elbette ki bu haktan yararlanabilmek için ilk defa evleniyor olmak gerekmektedir. Yani, daha önceden herhangi bir resmi evlilik yaşamışsanız, bu haktan yararlanabilmeniz mümkün değildir.

Yukarı paragraflarda bahsettiğimiz 3 yıl para biriktirme zorunluluğuna biraz daha detay verecek olursak, düzenli olarak, 3 yıl itibari ile çeyiz hesabınıza alt limit olarak 100 TL ve üst limit olarak 1000 TL birikim yapmanız gerekiyor. Bu birikimi yaparken de en az 3 defa birikim tarihi geçmesi gerekmektedir. Eğer ki 3 defadan fazla birikim tarihi geçirilirse, maalesef yasalar ve şartlar gereği, haktan mahrum bırakılabilirsiniz.

Bu şartları taşıyan kişiler, evlilik yardımı almaya hak kazandıktan sonra, evlilik belgesi de kullanılarak, evlendikten sonra en geç 6 ay süre zarfında bankaya başvuru yapmaları gerekmektedir.

Birikim hesabına ödeme

Birikim hesabınıza yapacağınız tek seferde ki miktar, kişi başına en fazla 15.000 TL olmaktadır. Bahsedilen çeyiz birikim hesabına yapılması gereken ödeme miktarları, her ay olarak ya da 3 ay dönemlik olarak ödeme seçenekleri ile 2 farklı şekilde yapılabilmektedir. Yani, ayda alt limit olarak 100 TL ya da 3 ayda bir 300 TL olarak birikim hesabınıza para yatırabilirsiniz.