Deprem Riskinin Az Olduğu Ülkeler ve Şehirlerimiz

/ 11 Aralık 2018 / / 1 Yorum
Deprem Riskinin Az Olduğu Ülkeler ve Şehirlerimiz

Deprem, diğer adı ile zelzele, yani yer sarsıntısıdır. Yer kabuğunda beklenenin dışında oluşan sismik dalgalanmaların yeryüzüne yansıması olayıdır. Diğer bir deyişle yerkabuğu içindeki kırılmalardan dolayı oluşan titreşimlerin dalgalar halinde yeryüzüne ulaşmasıdır. Odak noktası, yani kırılmanın meydana geldiği alan yeryüzüne ne kadar yakın olursa hissedilmesi çok daha fazla olur. Depremlerin dağılış yönleri, şiddeti, etkileri gibi şeyler araştıran bilim dalı ise Sismoloji’dir.

Deprem Riskinin En Az Olduğu Ülkeler

Deprem riskinin az olması demek ele alınan konumun deprem kuşaklarına uzak olması demektir. Depremler levhaları izlemektedir ve en çok depremin olduğu bölge %68 ile Pasifik kuşağıdır. İç Afrika, Sibirya, Brezilya, Kanada gibi yerler eski çekirdek masiflerinin üzerinde bulunduğu için neredeyse hiç deprem olmamaktadır. Bununla birlikte risk haritalarından elde edilen bilgilerle Kuzey Amerika iç kesimleri, Güney Amerika iç ve doğu kıyı kesimlerinde; Rusya’nın kuzey bölgelerinde görülme riski çok azdır diyebiliriz. Avusturalya, Doğu Avrupa gibi bölgeler de deprem riskinin en az olduğu bölgelerdendir.

Ülkemizde Deprem Riskinin En Az Olduğu Şehirler

Ülkemizde bulunan fay hatları ülkemizi depremsel bölge haline getirmiştir. Ege bölgesi 1. Dereceden deprem bölgesidir. Bu bölgeyle birlikte Karadeniz bölgesi ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin kuzey kısmı, ve bu iki bölgenin birleştiği Doğu Anadolu Bölgesi iç kısımları da 1. derece deprem bölgelerindendir. Konya, Karaman, Mersin gibi şehirler riskin en az olduğu bölgelerdir. Deprem riskinin az olduğu şehirler arasında Kırklareli, Edirne, Yozgat, Artvin, Rize, Trabzon, Şanlıurfa, Kilis, Mardin gibi şehirler de bulunur.

Dünya üzerinde en şiddetli deprem 22 Mayıs 1960 yılında Şili’de meydana gelmiştir. 9.5 büyüklüğünde olan bu deprem 2 bine yakın cana mal olmuştur ve 3 bini aşkın kişiyi yaralamıştır. Şili’de bu tarihlerde 2 milyonluk bir dış göç yaşanmıştır.

Cumhuriyet tarihimizdeki en büyük deprem 27 Aralık 1939’da Erzincan’da meydana gelmiştir ve büyüklüğü 7.9’dur. Bu büyük depremde 33 bine yakın ölüm gerçekleşmiş ve 100 bini aşkın kişi yaralanmıştır. Şuan için oluşan son deprem ise 1.3 büyüklüğündedir ve Kütahya’nın Domaniç bölgesindedir.

Deprem Riskinin Az Olduğu Ülkeler ve Şehirlerimiz (1 Yorum)

  1. bu yıl haberlerde çok sık görmeye başladık ya. neredeyse tüm illerde deprem oldu. Allah sonumuzu hayrr etsin