Ceviz yaprağının sağlığımıza faydaları nelerdir?

/ 6 Kasım 2019 / / yorumsuz
Ceviz yaprağının sağlığımıza faydaları nelerdir?

Ceviz ağacı yapraklarını şifa olarak kullanmak için ne zaman toplamak gerektiğini bilmek ve doğru zamanda toplamak çok önemlidir. Ceviz ağacı yapraklarını toplamak için en uygun zaman Haziran ve Temmuz aylarıdır. Ceviz ağacı mayıs ayında çiçek açar. Çiçek açtıktan bir ay sonra ceviz yaprağı toplanabilir duruma gelmektedir. Makalemizde bahsetmiş olduğumuz yöntemleri uygulamadan önce mutlaka ceviz yaprağına karşı alerjik bir durumunuzun olup olmadığını test etmeniz gerekiyor. Kronik hastalığı olanlar ve düzenli olarak ilaç kullananlar, ceviz yaprağının suyunu içmek için mutlaka doktora danışması önerilmektedir.

Ceviz yaprağı faydaları nelerdir?

Cevizin faydaları saymakla bitmez. Kahvaltı sofrasının vazgeçilmezi, baklavanın olmazsa olmazı, kabak tatlısına en çok yakışan cevizin yaprağının da tam bir şifa kaynağı olduğunu biliyor musunuz. Çok eski yıllardan bugünlere kadar ceviz ağacı yaprağı hastalıkların iyileştirilmesinde tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Ceviz yaprağının akıllara gelen ilk faydası, toksin atıcı özelliğinin olmasıdır. Ceviz yaprağı ile hazırlanan çayın ılık bir şekilde yudum yudum içilmesi vücudunuzda bulunan mikropların, zararlı bakterilerin ve biriken toksinlerin vücuttan dışarı atılmasına da etkili olacaktır. Bağırsak florasında oluşan bakteriler ve kıl kurdu diye bilinen kurtların düşürülmesi için ceviz yaprağı çayı içilmesi tavsiye edilmektedir.

Halk arasında ceviz yaprağının faydaları arasında kansere karşı koruyucu etkisinin olduğuna dair bir inanış vardır. Her ne kadar bu inanış bilimsel olarak ispatlanmamış olsa da belirli aralıklarla ceviz yaprağı suyunun içilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Lokman hekim zamanından bu yana cevizin yaprağı ezilerek zeytinyağı ile karıştırılıp krem haline getirilir. Hazırlanan bu karışım yaraların tedavisinde, vurma ya da düşme sonucu oluşan morlukların ve şişliklerin geçirilmesinde kullanılmaktadır.

Ceviz yaprağının saç üzerinde ki müthiş etkisi

Ceviz yaprağının çok fazla bilinmeyen faydaları arasında saç renginin daha canlı ve parlak görünmesini sağlamak bulunuyor.Daha canlı ve parlak saçlarınız olsun istiyorsanız birkaç tane ceviz yaprağını ezip, bir yemek kaşığı zeytin yağı ile karıştırıp, şampuanın içine katabilirsiniz.

Ceviz yaprağının cilde faydaları nelerdir

Pürüzsüz ışıl ışıl bir cilt için ceviz yaprağını sıcak suyun içine atın. Ceviz yaprağını suya attıktan sonra suyun üstünü kapatın ve yarım saat demlenmesini bekleyin. Daha sonra pamuk ile tonik sürer gibi ceviz yaprağı suyunu yüzünüze sürün. Bu uygulamayı sabah kalktığınızda ve akşam yatmadan önce uygulayabilirsiniz. Düzenli olarak uygulanması halinde cildinizdeki değişimi fark edeceksiniz.

Felçli hastalar üzerindeki mucize etkisi

Ceviz yaprağını mevsiminde toplayıp cam bir kavanozun içine koyup yaprakların üzerini geçecek kadar hakiki soğuk sızma zeytin yağı ile doldurun. Bu karışımı püre hale gelinceye kadar robottan geçirin. Püre haline getirdikten sonra tekrar cam kavanoza koyup ağzını sıkı bir şekilde kapatın. Üç hafta tam olarak yirmi bir gün olacak şekilde güneşte bekletin.Bu karışımı felçli hastaya masaj yaparak düzenli olarak sürün. Zamanla felçli kısımlarda olumlu yönde değişmeler olacaktır.