Cam Tavan Sendromu Bilgi Cam Tavan Sendromu Nedir?

/ 8 Mayıs 2019 / 43 / yorumsuz
Cam Tavan Sendromu Bilgi Cam Tavan Sendromu Nedir?

Hayat boyunca insanlar, sürekli engellerle karşılaşırlar. Bu engellerin kimisi aşılması zor, kimisi de kolay engellerdir. Süreç içerisinde insanlar bazı şeyleri yapamayacaklarını düşünürler. Bu düşünce ileriki zamanlarda insanların zihinlerinde o kadar büyük yer edinir ki; insanlar artık bu şeyleri yapamayacağına yürekten inanıp kendilerini adadıkları şeyleri yarıda bırakırlar.

Umudu Yitirmeden Devam Etmek Gerekir

Örneğin gitar çalmayı öğrenmek isteyen bir insan zorlukları gördükçe umudunu yitirmeye başlar. Yapamayacağını düşündükçe beyin otomatik olarak yapamayacağına yönelik çalışmaya başlar. Bu da bu kişinin gitar çalmayı öğrenmesine engel olur ve şevkini kırar.

Hayatınız boyunca yapmak istediğiniz ama yapamadığınız bazı şeyler cam tavan sendromu ile ilgili olabilir. Yapamayacağınızı hiçbir zaman düşünmeyin. Kendinize her zaman “yapabilirim” deyin. Buna inanın. Buna inandığınız takdirde beyin otomatikman nasıl yapacağınıza dair size ipuçları verecek ve zaman içinde yapabileceğinizi göreceksiniz.

Sendromla İlgili Yapılan Bilimsel Çalışma

Bilim adamları pirelerin farklı yüksekliklerde zıplayabildiklerini gördükleri zaman, bazı pireleri 30 santimlik bir cam fanusun içine yerleştirirler. Fanusun alt tarafından sıcaklık verirler ve pireler sıcaklıktan rahatsız oldukları için, fanusun içinden çıkmaya çalışırlar. Her zıplayışlarında tavandaki cama çarparlar ve düşerler. Sıcaktan rahatsız oldukları için tekrardan zıplar ve tekrar tavana çarpıp düşerler. Çünkü camın ne olduğunu bilmezler.

Belirli bir zaman böyle devam eden pireler artık 30 cm’den daha yükseğe zıplamamaları gerektiğini anlarlar. Bir süre sonra cam fanus yerinden çıkarılır ve alttan tekrar sıcaklık verilir. Sıcaktan rahatsız olan pireler tekrar zıplarlar fakat hepsi de 30 cm’den daha yükseğe zıplamazlar. Kafalarını cama vura vura bu sınırlayıcı hayat dersini öğrenirler.

İşte bu deneyden sonra bu psikolojik bozukluğa cam tavan sendromu adı verilmiştir. Sizler de hayallerinize giden yolda, karşınıza çıkan engelleri geçemeyeceğinizi asla düşünmeyin. Hayaller ulaşılmak içindir. Kurduğunuz hayallerin sınırı, sizin cam tavan sendromunuzu oluşturur.