Birinci Sınıfa Gidecek Olan Çocuklar İçin Okula Alışma Rehberi

/ 22 Ağustos 2019 / 0 views / yorumsuz
Birinci Sınıfa Gidecek Olan Çocuklar İçin Okula Alışma Rehberi

İşte o gün geldi çattı. Düne kadar kucağımızda uyutup ninniler okuduğumuz çocuğumuzun evden ayrılma vakti geldi. Çocuğunuz için artık yeni bir dönem başlıyor. Peki, sizin için bu kadar değerli olan çocuğunuzu okula alıştırmak kolay olacak mı? Sizde diğer aile bireyleri gibi bu konuda endişeleniyorsanız, birinci sınıfa gidecek olan çocuklar için hazırladığımız okula alışma rehberine göz atabilirsiniz.

Onu terk etmediğinizi söyleyin

Çocuklarınızla okul hakkında uzun uzun sohbet etmek elbette biraz zor olabilir. Ancak onu karşınıza almalı ve ona karşı açık olmalısınız. Ona onu terk etmediğinizi ve bu durumun onun için iyi olacağını yeni arkadaşlar edineceğini, birçok şey öğreneceğini ona mutlaka açıklamalısınız.

Sakin bir ev hayatı olmalı

Çocuklarımızın hepsi evde olan birçok durumdan etkilenir. Bu yüzden çocuklarınıza sakin ve düzenli bir ev hayatı kurarak onun daha mutlu ve pozitif olmasını sağlamalısınız. Zaten okula gideceği için stresli ve endişeli olan çocuğunuzun bir de ev hayatının sakin ve düzenli olmaması onun daha fazla panik ve endişeli olmasını sağlayacaktır.

Çocuğunuzu okula bırakın

Çocuğunuzu okula götürerek okula alışması için ona yardım edebilirsiniz. Okula götürürken elini tutmak, ona gülümsemek, küçük şakalar yapmak ve okul bitiminde onu alacağınızı söylemek onun okula alışmasını kolaylaştıracaktır.

Öğretmenden yardım isteyin

Eğer çocuğunuzu okula alıştırmak sandığınızdan daha zor oluyorsa sınıf öğretmeninden yardım isteyebilirsiniz. Öğretmen bu süreçte çocuğunuza görevler vererek onun hem okula alışmasını kolaylaştırır hem de kafasının dağılmasını sağlar.

Beslenmesine en sevdiği yemekleri koyun

Çocuğunuzu okula alıştırmak için onun beslenmesine en sevdiği yemekleri koyabilirsiniz. Ne alaka diye soruyor olabilirsiniz. Onun aşina olduğu yemeklerle okula gitmesi ona evi hatırlatacak bu durumda onun psikolojisine iyi gelecektir. Bu durumu bir hafta boyunca uygulamanız onun tanımadığı bir ortama alışmasını kolaylaştıracaktır.

Okul alışverişine çıkın

Okul alışverişini çocuğunuzla birlikte yapın. Göreceği rengarenk kırtasiye eşyaları onun dikkatini çekecek ve okulun kötü bir yer olmadığını anlamasına yardımcı olacaktır. Alacağı kırtasiye malzemeleri onu mutlu edecek ve onları kullanmak için can atacaktır.