Bireysel Emeklilikte İptal İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

/ 24 Temmuz 2019 / / yorumsuz
Bireysel Emeklilikte İptal İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Bireysel Emeklilik, Türkiye’nin sosyal devlet anlayışının bir yansıması olarak, 1 Ocak 2013’te hayatımıza girmiş bir uygulamadır. Aylık düzenli ödemeler ile herhangi bir işte çalışmanıza gerek kalmadan, belirli şartları ve tamamlamanız gereken gün sayısını karşılamanız durumunda, emekli olmanızı sağlayan bir düzenlemedir. Bu düzenlemede, aynı zamanda kişi herhangi bir kurumda da çalışıyor olabilir. Bu durumda, emekli olduktan sonraki emekli maaşı, bu durumda pozitif olarak etkilenecektir. Peki, 2013 ve sonrası Bireysel Emeklilik Sistemi (BEST)’ten ayrılmak istiyorsanız, hangi yolları izleyebilirsiniz? İşte detaylar…

Bireysel Emeklilik Sisteminden Çıkış

Bireysel Emeklilikten herhangi bir neden ile çıkmak istiyorsanız; ilgili bankanıza bunu sözlü ya da yazılı olarak ifade etmeniz gerekir. Bankanız, sizin adınıza BDDK, Hazine Bakanlığı ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlara durumunuzu aktarır ve sonuç olarak, BES iptal durumunuzu size bildirir. Burada bilmeniz gereken şey; devlet katkısı olarak sunulan %25’lik oranın, emeklilik planlamasından önce ayrılmanız durumunda hesabınızdan çekileceği gerçeğidir. Çünkü, bilindiği gibi BES, zorunlu emeklilik sistemi olarak da kullanılmakta ve bu da ilgili dönemlerden önce olmaması karşılığında devletten ödediğiniz miktar kadar %25’i oranında daha fazla para almanızı sağlıyordu. Ama, bu maddeye uymadığınız için %25 oran, hesap bakiyenizden alınacaktır. Peki, iptal için hangi yolları takip etmeniz gerekir?

Bireysel Emeklilikte İptal İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Öncelikle BES iptal süreniz, BES’e kabul edilmenizin hemen ardından 2 ay sonrası için size tanınan bir haktır. BES onaylama mesajı geldikten sonra 2 ay içerisinde hiçbir şekilde iptal edemezsiniz. 2 ay sonrasında ise; cayma talebiniz, ilgili banka veya aracı kurum ya da kuruluşa iletiyorsunuz. Bu durum, 10 günlük yasal sürede tamamlanarak, BES’ten isteğiniz dahilinde çıktığınıza dair size mesaj gelecektir. Bu süreden sonra tekrar BES’e geçiş yapmak isterseniz, yeni bir başvuru yapabileceğinizi de hatırlatmakta fayda var!

Tavsiye

Heartbleed Açığı Nedir?