Bankanın Kara Listesinden Nasıl Çıkarım?

/ 24 Temmuz 2019 / / yorumsuz
Bankanın Kara Listesinden Nasıl Çıkarım?

Küreselleşen finans sektörü ve artan maddi beklentiler, kredi çekme ve/veya hizmet satın alımını günümüzde en üst noktaya taşımıştır. Kişiler ya da şirketler, banka veya aracı kuruluşlardan kredi çekebilmek adına, teminatlar gösterse de, kimi zaman bu durum sonuç vermeyebiliyor. Bir akıllı cihaz satın almada dahi karşımıza çıkan kredi puanı, ya da bilinen adı ile Findeks Kredi Notu, artık daha belirleyici bir durum. Kredi notunun düşük olması, bırakın kredi çekme, bir akıllı telefon sözleşmesinde dahi karşınıza çıkarken, üzerine kara listede iseniz, bu durum daha büyük problemlere neden olabilmektedir. Peki, siz de kara listede iseniz; bundan nasıl kurtulabilirsiniz? İşte detaylar…

Kara Liste Nedir?

Banka ve finans kuruluşlarının, daha önceki kredi kartı veya kredi ödemelerinin doğru bir şekilde ödenmediği durumlarda, Tümleşik Banka işlemlerinde sizin adınıza deyim yerinde ise bir Interpol araması gibi arama çıkarması durumu vardır. Bu arama sonrasında, size ödemeleriniz ile ilgili taahhütlerinizi yerine getirmenizi ister. İstenen sürede ve miktarda ödeme yapmamanız durumunda takip eden 3.aydan itibaren sizi black list olarak bilinen Kara Listeye ekler. Kara Liste, ödeme taahhüdünü yerine getirmeyen ve bu konuda “yetersiz” kişilerin ifade edildiği bir tanımlamadır. Bu tanımlamaya girmek oldukça basit iken çıkması ise o denli zordur. Dolayısı ile kredi çekmeden önce veya kredi kartı edinmeden önce, ödeme dengenizi ona göre ayarlayarak bu işe kalkışmanız faydanıza olacaktır.

Kara Listeden Nasıl Çıkarım?

Öncelikle kara listeye girme nedeninizi ortadan kaldırmanız ilk adım olacaktır. Yani, kara listeye hangi kurum sizi almış ise, o kuruma olan borcunuzu bir şekilde sıfırlamanız veya yapılandırmanız gerekecektir. Bundan sonrasında ise düzenli ödemeleriniz ve bu ödemelere olan taahhütlerinize bağlılığınız göz önüne alınacaktır. Bankalar komisyonunca, ödeme taahhüdüne verdiğiniz öneme göre artık kara listeden çıkarılırsınız ama iş bununla da bitmiyor. Daha önceki, kredi kartı borçlarınız, kredi borçlarınız, fatura borçlarınız ve bilimum ödemelerinizin yapıldığından emin olmanız gerekir.