Bakliyatların bozulmaması için neler yapmalıyız?

/ 21 Mart 2020 / / yorumsuz
Bakliyatların bozulmaması için neler yapmalıyız?

Yaz aylarının gelmesi ile bakliyat gıdalarımızın saklanma koşullarını nasıl yapmalıyız araştırmalar arasında yer almakta. Bakliyatlar uzun ömürlü olabilir fakat saklanma koşulları ne kadar iyi olursa o kadar dayanıklı ve uzun ömürlü bakliyatlar tüketmiş olursunuz.  Kuru Bakliyatlar saklanma koşullarını iyi bilmek gerekiyor çünkü yaz aylarının gelmesi ile sıcaklardan dolayı mikropların üremesine katkı sağlayıp, bakteri üretip bozulmalarına, sağlığımıza zarar veren ölümcül silahlara çevirebilir.

Nemli ve sıcak ortamlar bakterilerin en sevdiği şeydir çünkü bakteri üretebilecek ve çoğalacaklar. Bu açıdan dikkat edilmesi gerekiyor, ölümcül hastalıklara ve zehirlenmelere sebep olabilir. Mercimek, Fasulye, Barbunya, Bulgur, Pirinç gibi gıdalar kuru bakliyatlar nasıl saklanmalıdır bunları tek tek inceleyelim

 Kuru Bakliyatlar saklanma koşullarını iyi bilmek gerekiyor çünkü yaz aylarının gelmesi ile sıcaklardan dolayı mikropların üremesine katkı sağlayıp, bakteri üretip bozulmalarına, sağlığımıza zarar veren ölümcül silahlara çevirebilir. Nemli ve sıcak ortamlar bakterilerin en sevdiği şeydir çünkü bakteri üretebilecek ve çoğalacaklar. Bu açıdan dikkat edilmesi gerekiyor, ölümcül hastalıklara ve zehirlenmelere sebep olabilir. Mercimek, Fasulye, Barbunya, Bulgur, Pirinç gibi gıdalar kuru bakliyatlar nasıl saklanmalıdır bunları tek tek inceleyelim:

  • Kuru bakliyatlar nemli ve sıcak ortamlarda bırakılmamalı. Çünkü mikroorganizmaların çoğalmasına sebebiyet verir.
  • Kuru baklagiller, şeker ve kuru besinlerin, nem oranı %60 olmalıdır. 20 °C  ısı ile kuru baklagiller saklanmalıdır.
  •  Kuru bakliyatlarınızı erzak dolabınız var ise kuru ve serin ortamda muhafaza etmelisiniz. İmkanınız var ise buz dolaplarında da saklama koşulları yaratabilirsiniz. Aksi takdirde kuru bakliyatlarınız bozulmuş olacak sıcak havalardan dolayı.
  • Kuru bakliyatlarınızı cam kavanozda veya bez torbalarda nemsiz kuru ortamda muhafaza edebilirsiniz.
  •  Kuru bakliyatlarınızın içine mercimek, nohut, fasulye, gibi bakliyatlarınızın içine evinizde var ise yoksa almanızı tavsiye ederim sarımsakları kuru bakliyatlarınizin içine birir ilişer tane koyunuz. Bu yöntem ile böceklenmesini önlemiş olacaksınız.
  • Kuru bakliyatlarınızı ışık görmemesi ve nemli saçak ortam da bırakmadığınız sürece dayanıklı ve taze bir şekilde tüketebilirsiniz.

Yukarıda saydığımız maddelerde kuru bakliyatların saklanma koşullarından bahsettik. Bunları uyguladığınız sürece bakliyatlarınız uzun süre dayanıklılığını koruyacaktır.