Zerdeçal Nelere İyi Gelir

/ 2 Ekim 2020 / / yorumsuz
Zerdeçal Nelere İyi Gelir

Hint mutfaklarının en önemli ve vazgeçilmezi olan zerdeçal baharatı Ülkemizde de kullanılan baharatlar arasında yerini aldı. Birçok faydası olan zerdeçalın şimdilerde herkesin evinde bulunan baharatlar olması sağlık koşullarını da iyi anlamda etkiliyor. Yemeklerde kullanılan zerdeçal yemeklere kokusu ile ve tat olarak lezzetli kılmakta. Tropik bir bitki olan zerdeçal Curcuma Longa’nın köküdür.

Yemeklerde kullanılan daha çok et yemeklerinde kullanılan körinin ana maddesi zerdeçaldan köri elde edilmiştir.  Aynı zamanda Yemeklere renk verir, Baharat olarak kullanılmasının yanı sıra, verdiği renkle yemekleri görsel bir şölene çevirir. Özellikle pilavın rengini değiştirmek için kullanılıyor. İçeriğinde bulunan mineraller nedeni ile metabolizmayı etkiler ve daha hızlı çalışması sağlar. Dolaylı da olsa zayıflamada oldukça etkilidir. Diyet listelerinin başında yer almaktadır. Yağ yakmada yardımcı olarak kişinin hem metabolizmasında hem de zayıflamasına destek sağlar. Cilt maskelerinde kullanılır. Antiseptik özelliği ile cildi temizler ve parlaklık kazandırır. Saçlarda dada oldukça etkili olan zerdeçal saçları onarır ve mat görünümünden kurtarır. Aynı zamanda Saç rengini açar. Suda kaynattığınız zerdeçal köklerini, saçınıza sürme işleminden sonra papatya suyu gibi renginin açıldığını görebilirsiniz. Ancak fazla uygulamamaya özen gösterin istemediğiniz sonuçlar ile karşılaşmamak için.

Ciltte oluşan güneş lekeleri ve akneleri temizleyici görevleri vardır. Düzenli kullanım sırasında cilt renginde büyük değişiklik görebilirsiniz. Fark yaratabilecek derece de olan zerdeçal cilde canlılık ve parlaklık kazandırır. Cildinizde uyguladığınız maskenizi zerdeçal yoğun renk olduğundan da bol su ili yıkamalısınız. Sivilce, egzama ve sedef hastalığı gibi cilltde oluşan rahatsızları ortadan kaldırabilirsiniz, birçok sağlık sorununun iyileştirilmesinde zerdeçal ile hazırlanan doğal karışımlardan yararlanarak faydalanabilirsiniz.