Yüzme Havuzlarında Enfeksiyondan Korunmak için

/ 17 Ağustos 2020 / / yorumsuz
Yüzme Havuzlarında Enfeksiyondan Korunmak için

Yüzme havuzlarındaki Sindirim sistemi enfeksiyonları (ishaller, paraziter hastalıklar), tifo, idrar yolu enfeksiyonları, cilt enfeksiyonları (mantar ve bakteri enfeksiyonları), göz ve kulak enfeksiyonları, gibi hastalıklar sinüzitler, Hepatit A ve Hepatit E virüsüne bağlı sarılıklar, türlerine bağlı olarak menenjitler-ensefalitler vb çeşitli bulaşıcı hastalıklar ortaya çıkabilir bu açıdan da havuzun güvenli olarak kullanılabilmesi için pH ve alkalinite testleri de yapılır. Havuz suyu için ideal pH, hafif olarak da 7,2 – 7,6 arasındadır. Bu değerler; insan derisi için en uygun olup bunun altında veya üzerindeki pH oranları, deride tahrişe neden olabilir etkenler arasında sayılır.

Enfeksiyondan Korunmak için Ne Yapmalı?

Çocuk ve erişkin havuzları ayrı olmalıdır. Bezli çocuklar, çocuk havuzuna temiz bezle dikkat edilmelidir. Çocuklara havuzu kullanma, tuvalet kullanma eğitimi özellikle verilmelidir. Evcil hayvanlar insanların girdiği havuza girmemesi konusunda dikkat çekilmelidir. Şezlonglarda temiz havlu kullanılmalı, ortak havlu, terlik, tarak vb. kullanılmamalıdır. Şezlong havlusu, duş havlusu ayrı olmalıdır. Havuza girmeden önce ve sonra duş alınmalıdır. Havuza girmeden ayaklar dezenfekte edilmesi bu konuda çok önemli.

Havuza girerken kulak tıkacı, deniz gözlüğü, bone kullanılmalı suya atlarken burun kapatılmalıdır. Havuz suyu yutulmamalıdır. Ciltte yara, sıyrık varsa bu lezyonlar su geçirmez bantla kapatılarak yüzülmelidir. İshal şikâyeti olanlar havuza girmemelidir. Deri, saç, ayak vb. mantar enfeksiyonları ve ciltte diğer döküntülü lezyonlar varsa havuza girmemelidir. Uyuz, bit vb ektoparazit taşıyan kişiler tedavi edilmeden havuza girmemelidir. Ateşli bir hastalığı olanlar havuza girmemelidir.

Uzun süre havuzda kalmamasına dikkat edilmeli. Islak mayo ile hemen kurutulmalı, kurusu ile değiştirilmelidir. Havuzda ve ortak kullanım alanlarında yemek yenilmemeli, sigara içilmemelidir. Eller sık sık sabunla yıkanmalıdır.