Yazın En Sağlıklı Meyveleri

/ 30 Mayıs 2020 / / yorumsuz
Yazın En Sağlıklı Meyveleri

Meyveler hastalıklara karşı savaşır. Aynı zamanda bağışıklığı destekleyerek hasta olmamıza karşı tüketilmesi gereken bazı meyveler vardır. Bunlar hastalığa karşı koruyor. Meyveler vücut için gerekli karbonhidrat, vitamin ve mineralleri içeren önemli bir besindir. Yaz meyvelerini İster ana öğünde ister ara öğünlerde kullanabilirsiniz. Yaz meyveleri yaşlanmadan, kansere, sindirim rahatsızlıklarından, kalp hastalıklarına kadar birçok rahatsızlıklara şifa olduğu bilinmektedir.

Kırmızı Erik

Kırmızı erik hem tok tutuyor hem gençleştiriyor. Kırmızı erik içerdiği anti-aging etkisi nedeni ile yaşlanmaya karşı son derece iyidir. Kırmızı erik, vücudun yeniden yapılanması açısından fazlaca tüketilmesi gereken bir meyvedir. Özellikle de diyeti spor ile destekleyenlerde kırmızı eriğin faydasını görmeleri için yemeleri gerekmektedir. Kırmızı erik lif barındırdığından dolayı da çok zengin olan ve kan şekerini düzenlemeye destek olduğundan diyet listelerinde olmalıdır.  İçinde bağırsakları metabolizmayı destekleyici maddeler bulunan kırmızı erik kabızlık problemlerine de yardımcı olmaktadır. Ayrıca da serbest radikallerle savaşma özelliğindeki kırmızı erik özellikle meme, bağırsak, pankreas, mide kanserlerini yok etmektedir. Lif oranı yüksek olan kırmızı erik tok tutucu özellik barındıklarından dolayı da diyet yapanlar listelerinde kırmızı erik mutlaka tüketmeliler.

Kayısı

Kabızlık, küçük büyük pek çok kişinin yaşam kalitesini düşüren önemli bir sağlık sorunudur. Kabızlığın en doğal çözümlerinden birisi de kayısı yemekten geçer. Kayısının içinde bulunan pektin, lif ve selüloz kolon sağlığını desteklemekle birlikte, bağırsakların çok iyi çalışmasını sağlamaktadır. Görme sorunları yaşamak istemeyen, varsa bu sorunları en aza indirebilmek isteyenlerin A, C ve E vitaminleri açısından zengin beslenmeleri gerekir. Sarı ve turuncu meyvelerde beta karoten bulunur. Beta karoten zengini meyvelerden biri de kayısıdır. Çocuklarda ve ileri yaşlarda karşılaşılan görme kayıplarının önüne geçebilmenin en doğal yolu düzenli olarak kayısı yemekten geçer. Kayısı tüketimi sayesinde gece körlüğü, katarakt ve göz dejenerasyonları önlenebilmektedir. Kayısı, potasyum ve beta karoten içeriği sayesinde kalbin dostudur.

Karpuz

Karpuz kilo verme de yardımcı olmakla birlikte yağ yakımı konusunda da destekleyicidir. Bu açıdan da vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlamakta ve kalp damar sağlığında yardımcı olmaktadır. Bir porsiyon karpuz günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 16’sını karşılar

Kavun

A, B ve C vitaminleri ile sodyum, potasyum, magnezyum, demir, bakır ve alfa-beta karotenlerini zengin miktarda içeren kavun, folat barındırdığından dolayı fazlaca tüketilmesi gereken bir meyvedir. Özellikle de hamile kalmak isteyenlere ve hamilelik sürecinin sağlıklı olması açısından anne adaylarına tavsiye edilir. Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak kavun tüketmek doğurganlığı artırmaya da destek olduğu açıklanmıştır. Kavun hamilelik döneminde ve sağlıklı geçmesi ve bebeğin sağlıklı doğmasını hormonları da dengelemeye destek olurlar.

Vişne

Sıcak havalarda vücutta su ve tuz oranları artarken en çok rahatsız olunan konuların başında da vücuttaki ödemler şişkinlikler gelir. Ödem denilince de akıllara ananas ve maydanoz tüketilmesi gelmesin sadece. Ayrıca da vişne de iyi bir ödem atma konusunda yardımcıdır. Mevsiminde günde bir avuç vişne tüketilirse ödem problemi kalmaz. Ayrıca vişne ürik asitin azalmasını da yardımcı olur. Şeker oranı düşük olduğu için de diyabet hastaları güvenle bu meyveyi yiyebilirler.

İncir

İncir, bağırsakların çalışması için yenmesi gereken bir meyvedir. Fakat kan şekerini yükselttiği için dikkatli şekilde kararında yenmelidir. Özellikle de kabuğu siyah olan incir antioksidan bakımından oldukça zengindir. Bağışıklık sistemi için önemli olan bir siyah incirde bir çay bardağı sütte olan kalsiyum miktarı bulunur.