Yazın Çok Duş Almanın Etkileri

/ 11 Haziran 2020 / / yorumsuz
Yazın Çok Duş Almanın Etkileri

Cildimiz sahip olduğumuz en önemli faktörlerden biridir, her dönem farklı bakım işlemlerine ihtiyaç duyar. Cilt kuruluğu her zaman olabilir bir cilt olayıdır fakat yaz mevsiminde sık duş almak, sonbahara kuru bir cilt ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunu her zaman iyi değerlendirmeli ve cilt kuruluğuna neden olabilen uygulamaları azaltarak, vücudunuzu daha nemli tutarak daha hoş ve nemli sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz. Yaz bitiminde yerini yağmur ve rüzgarın aldığı zamanlarda ise yazdan kalan kuruluğu ve cildimizi kışa hazırlamak için sonbahar zamanında mevsiminde yapmak gerekir. Sonbaharda doğanın kendini yenilediği gibi sizde cildinize yenilik yapabilirsiniz.

Kısa Duşlar Yapın

Kuru cilde olan kişilerin çoğunluğunu fazla duş alan kişilerde bu problemlerle karşılaşırız. Bu açıdan da aşırı fazla duş almak, duşta uzun süre zaman geçirmek, fazla kese yapmak cilt kuruluğunu olumsuz etkenlerin gelmesine neden olur. Duşta sıcak su ile temas edilmesi derinin altındaki nem emerek azaltarak cildin kurumasına sebep oluyor. Bu açıdan da uzmanların önerisi duş alırken soğuğa yakın ılık su önerilmektedir. Ayrıca da duş alma sıklığını daha az aralıklara indirmeli ve cildinizin gereksinim duyduğu nemi depolaması için zaman vermelisiniz.

Cilt kuruluğunun; gerilme, pul pul soyulma, kepeklenme, kaşıntı gibi şikayetlere neden olduğunu ve bu şikayetlerin yakın zamanda egzamaya neden olabileceği uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Cilt kuruluğu yaşın artması ile de bağlantılı olarak birlikte daha fazla sorunlar olur. Yaş ilerledikçe cildin yağ üreten bezleri hem sayı olarak hem de işlem yapma oranı olarak yavaşlamaya başlar.

Duş da Dikkat Edilmesi Gereken Konular

  • Cilt kuruluğu vücuttaki nem oranının azalmasıyla sonucu ortaya çıkan bir sorundur, özellikle yaz aylarında bol su içilmeli 2,5 Litre su bu ihtiyacı karşılayacaktır.
  • Duşta uzun vakit geçirmemeli ve çok sıcak suyla duş almanın olumsuz sonuçları olduğunu unutmamalıyız.
  • Duştan sonra kesinlikle de nemlendirici krem ile vücudu nemlendirmek gerekir.
  • Sabunlar ciltte kuruluk sorunlarına sebep olacağından sabun kullanımından uzak durun.
  • Deterjan, aseton ve kimyasallar maddelerle çok fazla dokunmaktan uzak durun.
  • Klimanın kullanıldığı yerlerde nem miktarı düşeceği için bulunduğumuz ortamı nemlendirmeliyiz.