Yaratıcı İnsanlar Nasıldırlar? Kişilikleri Nasıldır?

/ 12 Ocak 2019 / / yorumsuz
Yaratıcı İnsanlar Nasıldırlar? Kişilikleri Nasıldır?

Yaratıcı insanlar diğer insanlara göre belirgin bir şekilde kendi ayakları üzerinde durmasını bilen insanlardır. Hayatlarının hiçbir evresinde kimseye muhtaç olmadan yaşamaya devam edebilirler. Kafaları bulmaca çözmeye çok yatkın olduğunda hayatta karşılarına çıkan sorunları da bu şekilde aşarlar. Risk almak onlar için bir sorun değildir.

Yaratıcı İnsanlar Hayata Pozitif Bakar

Yaratıcı insanlarla ilgili yapılan çalışmalarda yaratıcı olmanın pozitif hislerle (neşe, mutluluk, sevgi vb.) bağlantılı olduğu kanısına varılmıştır. Çünkü bu pozitif hisler insanın davranış skalasını genişletir, bu sayede olaylar arasında kurulabilecek bağlantı sayısı da artmış olur. Bütün bunlar yeni bağlantılar kurulabilmesi içinde bir fırsat yaratmaktadır.

Şizofreni hastalarının birçoğu birbiriyle ilişkisi olmayan şeyler arasında bir ilişki kurarlar. Örneğin siyah renk bir şizofreni hastasına “ip” gibi normal bir insana göre alakasız olan bir şeyi çağrıştırabilir. Şizofreni hastasının yarattığı ilişkilerin ve çözümlerin bir bölümü yeni ve orijinal olabilir. Şizofreni rahatsızlığı olanların yaratıcılığının değerlendirilmesinde, ortaya sürülen orijinal ürünlerin, ne gibi değerler taşıyabileceği konusu üzerinde düşünülmelidir. 

Yaratıcı İnsan Kişilik Sahibidir

Vincent Van Gogh ve Florence Nightingale duygusal bozukluk yaşayan insanlar olarak bilinmektedirler. Bu sonuca bakarak “Yaratıcı olmak için duygu bozukluğu olmalıdır.”, ya da “Duygu bozukluğu yaşayan insanlar yaratıcı olurlar” gibi sonuçlar çıkarılamaz. Duygu bozukluğu önemli bir rahatsızlıktır. Kişiye ve etrafında problemler yaratan, onları üzen, onlar için bir acı kaynağı olan bu hastalığın tedavisi de maliyet olarak oldukça yüksektir. Yaratıcılığın bu gibi sorun ve rahatsızlıklar neticesinde olmaması gerekir.