Uykuya Dalmanın Yolları Nelerdir?

/ 12 Şubat 2020 / / yorumsuz
Uykuya Dalmanın Yolları Nelerdir?

Bilimsel olarak günde 6 saatten daha az uyumak sağlık sorunlarına yol açabilir. Düzenli uyumanın insan sağlığı üzerinde büyük bir etkisi olduğu herkes tarafından bilinir. Durum bu kadar ciddi olunca uykuya dalmada sorun yaşayanların aklına daha kolay uykuya dalmanın yolları nelerdir sorusu geliyor. Peki bazı insanlar neden dolayı rahat bir şekilde uykuya dalamama sorunu içerisinde. Bu sorunun cevabını bulmak için ciddi bir hekim tavsiyesine ihtiyaç olabilir. Bundan dolayı doktorunuza görünmenizde fayda var. Ama bu yazımızda biz size uyku sorunun neden olduğunu değil sonucunda neler olduğunu ve nasıl bir çözüm izleyebileceğinizi anlatacağız.

Uykusuzluğun Kısa Süreli Problemleri Nelerdir?

İlk başlarda dikkat(konsantrasyon) kaybına daha sonra bu dikkatsizlik yerini yorgunluk, baş ağrısı ve sakarlık gibi durumlara bırakıyor. Gün içerisinde yarım saatlik uyku ile bu durumlardan kurtulabiliyoruz ama sadece bunu yapmak doğru değil. Her gün aynı saate yatıp bir çalar saat yardımı ile aynı saate uyanmanız durumunda birkaç gün sonra uykularınızın düzene girdiğini göreceksiniz.

Uykusuzluğun Uzun Süreli Problemleri Nelerdir?

Uykusuzluğun uzun süreli devam etmesi sürekli uyumak isteği, diyabet hastalığı riski, obezite, hafıza kaybı hatta kanser gibi hastalıklara yol açabilir. Bu durumlarda mutlaka doktorunuz ile görüşmelisiniz. Daha sonrasında daha ciddi bir yola sebep olabilir.

Uykuya Dalmanın Yoları Nelerdir?

Daha rahat uykuya dalmanın yolları nelerdir sorusunun cevabını aşağıda listeledik.

  • Uyumadan önce tatlı bir şeyler yememelisiniz
  • Uyku rutininizi bozmamalısınız
  • Çalar saatini göremeyeceğiniz bir yerde bulundurun
  • Yatmadan önce su için
  • Asit önleyici ilaçlarınız varsa bunları yatmadan önce değil akşam yemeğinden önce alınız.