Uykunuzu Kaçıran 5 Temel Yiyecek

/ 1 Eylül 2019 / 2 views / yorumsuz
Uykunuzu Kaçıran 5 Temel Yiyecek

Uyku, insanın en temel vazifelerinden bir tanesidir. Ekmek ve yemek kadar önemli bir insanı ihtiyaçtır. Sağlıklı bir insan günde en az 6 saat ve en fazla da 8 saat uyumalıdır. Bunun altı ve üstü uyuma zamanları insanlarda bir takım sağlık sorunlarına yol açar. Lakin günün sonun da yatağınıza uzanıp mışıl mışıl uyumak istiyorsunuz, ama bir türlü uyuyamıyor ya da uykunuz gelmiyor. Yani uykunuz kaçmış durumda. O zaman bu durumda ne yapmamız gerekiyor? Yediklerimize ve içtiklerimize dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü bazı yiyecek ve içecekler sizin uykunuzu kaçıran en temel nedenler olarak karşımıza çıkmaktadır. İşte size, uykunuzu kaçıran 5 temel yiyecek listesini istifadenize sunduk.

Uykunuzu Kaçıran 5 Temel Yiyecek

Geceleri mışıl mışıl uyumanız için bu yiyeceklerden uzak kalmanız gereklidir. İşte sizler için Uykunuzu kaçıran yiyecekler sıralaması şöyledir.

1. Sarımsak, Acı Biber Ve Baharatlar

Acı tonlu yiyecek ve baharatlar geceleri midede yanma yapacağından dolayı bu tür yiyeceklerin çok fazla yenmemesi gereklidir. Çünkü bu yiyeceklere bağlı olarak mide yanmaları tüm gece boyunca devam edeceğinden dolayı uyumanız çok güç ve geç olacaktır. O gün uykusuzluk çekmeniz büyük olasılıkla başınıza gelecektir. Dikkatli olmak gerekiyor.

1. Soğan

Soğan çok yararlı bir gıda türü olmasına rağmen karında şişkinlik ve gaz yapan bir besin maddesidir. Ayrıca soğan, karında şişkinliğin ve gazın yanı sıra mide asidini de yükselten bir yiyecektir. Bundan ötürü akşam yemeklerinde soğanın tüketilmesi pek tavsiye olunmaz.

1. Gaz ve Sancı Yapan Gıdalar

Gaz ve sancı yapan gıdaların başında olan fasülye, brokoli, karnabahar ve bürüksel lahanası gelmektedir. Bundan dolayı iyi uyku çekmeniz adına akşam yemeklerinde bu yiyeceklerin tüketilmemesi isabetli bir davranış olacaktır.

1. Taze Sıkılmış Meyve Suları

Geceleri taze sıkılmış meyve suları sizin uyumanıza engel olacaktır. Çünkü taze sıkılmış meyve suyu vücuda enerji vereceğinden dolayı uykunuzu kaçıracaktır. Şekerli içecekleri de buna dahil edebiliriz.

1. Çikolata ya da Tatlı

Çikolata ya da tatlı fazla miktarda şeker içermektedir. Bu da insan bedenine enerji verip canlı kalmasına yol açacaktır. Bundan dolayı canlı kalan bir vücut hemen uykuya geçmez. Bu da sizin geç uyumanıza neden olacaktır.

Yukarıda size arz edilen bu yiyeceklerden uzak durursanız gece iyi uyumanız adına doğru bir davranış sergilemiş olursunuz. Bu tür yiyecekleri öğlen vakitlerinde tüketmeniz daha doğru olacaktır. Aksi takdirde akşam yemeklerinde tüketilen bu gıdalar maalesef ki sağlıklı ve iyi uykuyu da elinizden almış olacaktır.