Üniversite eğitimi bir insanın hayata bakış açısını değiştirir mi?

/ 16 Kasım 2018 / / 1 Yorum
Üniversite eğitimi bir insanın hayata bakış açısını değiştirir mi?

Eğitimin Birey Üzerindeki Etkisi

Eğitim, bir birey için hayatına çeşitli alanlarda yön verecek bir olgudur. Eğitim bir bireyin hayatı boyunca edinebileceği en büyük tecrübeleri kapsar. Birey eğitim hayatı boyunca edindiği teorik bilgileri, hayatında uygulamaya çalışır. Eğitime karşı istekli, bilgiye aç ve öğrenmeye hevesli bireyler için eğitim süreci zevkli geçer. Eğitim sürecinde, bireylerin özverili olması, eğitim alanındaki başarısını arttırır. Hayatın her alanında eğitimin gerekli olduğunun bilincinde olan bireyler için, eğitim her yerde ve her yaşta edinilebilir.

Hayata Yön Veren Eğitim; Üniversite Eğitimi

İnsanlar okul çağına geldikleri andan üniversiteye geçtikleri süreye kadar almış oldukları eğitim, birbiri ile bağlantılı bilgileri kapsayan bir eğitimdir. Fakat üniversitede edinilen bilgi ve eğitimin kapsamı, seçilen meslek dalı ile ilgili edinilebilecek tüm bilgileri ve uygulamaları içerir. Bu nedenledir ki, üniversitede alınan eğitim bireyin hayatı ve yaşam standartlarını etkileyen bir durumdur.

Birey meslek dalının dışında edindiği sosyal çevre ve öğrendiği bilgiler kapsamında çeşitli deneyim ve beceriye de sahip olmuş olur. Eğitimini tamamlayan insan, hayatını etkileyebilecek deneyim ve beceriler elde ettikten sonra, hayatına yön verecek kararlar dahilinde kendine bir yol çizer. Üniversite, insanların hayatlarının dönüm noktalarını oluşturan ve hayata en büyük katkı sağlayan bir kurumdur.

Üniversite ve Sosyal Çevre

Sosyalleşmenin ve sosyal çevrenin en yoğun olduğu ortamlardan biri de üniversite ortamıdır. Üniversitede farklı kültürlere ait birçok insan ile aynı ortamda bulunabilme imkanı olduğu için, çok farklı kültürlere ve çeşitli insan yapısıyla karşılaşma olasılığı vardır. Bu sayede birçok alanda farklı bilgiler öğrenme ve sosyal çevre çemberini genişletebilme imkanı elde edilir. Üniversite eğitimi, eğitici bilgiler edindirmenin yanı sıra çeşitli sosyal aktiviteler, yeni sosyal ortamlar, farklı insanlar, hayata dair çeşitli tecrübeler ile bireyi bir yandan hayata da hazırlar.

Bireyin kendi alanı ve farklı alanlarda kendini geliştirmesi ve ilerlemesi, hem iş hayatında hem de sosyal hayatta büyük katkılar sunar. Bireylerin kendilerini geliştirebilecekleri en uygun yer üniversitedir, kendilerini her alanda geliştirebilecekleri seminer ve kurs ortamları sunan üniversiteler, verdikleri kurs ve seminerler sonunda çeşitli sertifikalar da vermekte. Alınan sertifikalar, aldıkları eğitimin bir göstergesi olduğu gibi, iş hayatında CV oluştururken de büyük ayrıcalıklar tanır.

Üniversite eğitimi bir insanın hayata bakış açısını değiştirir mi? (1 Yorum)

  1. Üniversite ve oranın ortamı bambaşka bir şeydir. Hangi bölüm olursa olsun o havayı her insanın alması lazım. Gerçekten de kişiye kattığı bilgi, tecrübe, insan ilişkileri vs. duygu ve pozitif yönlerinin olduğu tartışılmaz bir gerçek.