Terlemeyi Azaltmanın Yolları Nelerdir?

/ 24 Temmuz 2019 / / yorumsuz
Terlemeyi Azaltmanın Yolları Nelerdir?

Terlemek, normal bir insanda olması gereken ve sağlık açısından hayati önem taşıyan bir vücut içi salgı aktivitesidir. Ama, kimi zaman bu salgı miktarının artması ya da çok düşük seviyelere inmesi, ya sağlık problemlerinin olduğuna ya da olacağına dair uyarılarda bulunur. Bu yüzden biz de bu yazımızda terlemesi çok olan kişilerin terlemelerini azaltmaları için nelere yapması gerektiğine değinmek istedik.

Neden Terleriz?

Vücudumuzda yaklaşık olarak 5 milyon adet ter bezi bulunmaktadır. Minerallerin bazı dış etiklere bağlı olarak vücuttan çıkma isteği veya zorunluluğu, ancak bu ter bezlerinin hareketi ile sağlanır. Normal bir insanda, dışarı atılması gereken mineraller, ancak düzenli terleme hareketleri ile sağlanabilir. Aksi durumda, zararlı maddelere ve mineraller, vücudu terk edemez ve bu da bazı sağlık anomalilerine neden olabilir. Bu anomalilerin daha büyük problemlere neden olmaması için bir diğer etmen de ter bezinin fazla salgılanmamasıdır. Yani ne fazla ne de az olması gerekir.

Terlemeyi Arttıran Faktörler

Terlemek, doğal döngüsünde gayet normal olan bir olaydır. Ama bazı iç ve dış faktörler, terleme miktarı üzerinde etkilidir. Sıcaklık, stres, metabolizmik rahatsızlıklar, ataklar, inme, kalp atış hızında artış ve daha birçok etken, terlemeyi arttırır.

Fazla Terlemeyi Önlemenin Yolları

Terlemek normal seviyelerde ise vücut için işlerin yolunda gittiğini söyleyebiliriz. Ama çok fazla terliyorsanız, bu durumda dikkat etmelisiniz. Peki terlemeyi nasıl azaltabilirsiniz?

Dar kıyafetler, yaz aylarında kalın giysiler ve güneş altında çok kalmamak, bu aşamada ilk dikkat etmeniz gereken şey olmalı. Bunlara dikkat ederek %50 oranında terlemenizi azaltabilirsiniz. Bununla birlikte yağlı, tuzlu ve baharatlı yemeklerden uzak durmalı ve bunları yemeklerinizde kullanırken dikkat etmelisiniz.

Stres ve kaygı terlemeyi arttırır. Bu yüzden sizi strese koyacak şeylerden uzak durmalısınız. Günlük aktiviteleri, sabah veya gece saatlerine almalısınız. Bu sayede, sağlığınız için faydası olan terlemeyi, sağlıklı ve düzenli bir şekilde yapmış olacaksınız.

Çörekotu yağı, adaçayı ve elma sirkesi gibi maddeleri tüketebilirsiniz. Bu maddeler, terlemeyi azaltmada etkin görev üstlenir. Eğer kontrol edilemeyen bir terleme hastalığınız var ise en yakın zamanda hekime gitmenizde fayda vardır.