Temettü Yatırımı Nedir ? Nasıl Yapılır ?

/ 4 Ekim 2019 / / yorumsuz
Temettü Yatırımı Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Temettü, herhangi bir şirketin yıl içerisinde elde etmiş olduğu net karın hisse sahiplerine dağıtılmasıdır. Borsada herhangi bir şirketin hissesini satın aldığınız da aynı zamanda o şirketin ortağı olduğunuz için kardan pay alma hakkına sahip olursunuz. Şirketler temmetü ödemelerini yıl içerisinde belli dönemlerde bir kez veya birden fazla kez dağıtabilirler.

Temettü Dağıtımı Ne Zaman Olur ? Ne Kadar Temettü Geliri Elde Edilir ?

Temettü dağıtımı zamanı şirketler tarafından belirlenir. Temettü dağıtımı yılda bir dfa toplu olarak ödenebildiği gibi yıl içerisinde 2,3,4 defa da ayrı ayrı ödenebilmektedir. Ne kadar temettü geliri alacağınız ise, şirketin toplam piyasa değerine oranla ne kadar kar ettiğine bağlıdır.Örnek vermek gerekise 10 milyar TL değerindeki bir şirket, bu yıl 1 milyar TL kar ettiysetemettü dağıtımı gerçekleşir. Yani ne kadar yatırım yaptıysanız ‘u kadar temettü geliri elde edersiniz.Bazen şirketler toplam karın bir bölümünü yeniden büyümek için ayırabilir ve karın bir kısmı yatırımcılara ödenir. Örneğin 10 milyar TL değerinde bir şirket 1 milyar TL kar etmiştir. Ancak sadece 200 milyon TL karı yatırımcılara dağıtır. Kalan 800 milyon TL yeniden büyümek için harcanır. Bu durumda ise toplam %2 temettü ödemesi alırsınız. Genelde küçük ve büyümek isteyen şirketler temettü ödemez veya çok az öderler. Temettü dağıtımının miktarı yatırımcıların hisseye yönelişini etkiler. Yüksek temettü dağıtan bir hisseye daha çok yatırım gelir.

Temettü Dağıtımında Bilinmesi Gerekenler

Temettü dağıtımı yapılırken, şirketler dağıtılacak temettüyü hisse veya nakit para olarak ödeyebilirler. Örneğin herhangi bir şirketin hissesininden 10 TL fiyatından 1000 adet lota sahipseniz, %5 temmetü dağıtımında hesabınıza 50 lot geçebileceği gibi 500 TL’de geçebilir bu dağıtım şekli tamamen şirketin elidedir. Temettü dağıtımından sonra temettü dağıtılan oran kadar şirketin piyasa değeri düşer bu da hisse senedi fiyatını düşürür. %5 temmetü dağıtan bir şirketin piyasa değeri dağıtımdan sonra ]üşer. 10,00 TL fiyatlı hisse senedi dağıtımdan sonra 9,50 TL fiyatına düşer. Ayrıca elde ettiğiniz temettü gelirinin ‘i kadar vergi ödersiniz. Bu da 500 TL temettü geliri için, 75 TL anlamına gelir. Sonuç olarak zararda gözüküyorsunuz ancal değilsiniz. Hisse fiyatının düşmesine rağmen vergi dışında bir zararınız olmadı yani 10,00 TL’ye aldığınız hisseyi aslında 9,50 TL’ye mal etmiş oldunuz. Hisse yeninden 10,00 TL’ye yükseldiğinde siz 10,00 TL’den almanıza rağmen sattığınızda kar elde edeceksiniz.

 Temettü Yatırımı Mantıklı Mı ?

Temettü yatırımı çoğu zaman doğru hisse seçildiğinde mantıklı sayılabilir. Kimi hisseler yıllık yüzde 75 temettü dağıtabilir. Ancak yüksek temettü dağıtan her hisse alınmamalıdır. Hisse almadan önce mutlaka detaylı araştırma yapmalı ve o şirketi satın alıyormuş gibi düşünülmelidir.